Dodana: 17 styczeń 2021 18:21

Zmodyfikowana: 17 styczeń 2021 18:21

Noworoczne plany Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Nowy Rok 2021 stwarza dla Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) kolejne wyzwania oraz możliwości. Zostaną uzupełnione zbiory, a organizowane wydarzenia będą transmitowane online za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Biała drewniana wiejska chałupa. Jej dach pokryty jest śniegiem

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zamierza wybudować kolejne drewniane budowle, które wzbogacą zbiory. Planowana jest też rozbiórka i przeniesienie takich obiektów jak chata z Brzozówki Ziemiańskiej, chałupy wiejskie z Plutycz oraz z Makówki koło Narwi. W sumie będą to trzy obiekty. Na terenie Skansenu zostanie w tym roku wzniesiona chałupa z Makówki i uzupełni ona sektor wschodni podlaskiego budownictwa.

Jak powiedział Przemysław Sianko z działu etnografii, od paru lat PMKL pozyskuje muzealia związane z dworem. Dodał, że dwa lata temu muzeum stało się właścicielem kościoła z miejscowości Seroczyn. Przypomniał, że w tym roku placówka planuje zakup wyposażenia do kościoła. Ponadto PMKL nabyło również dzwonnicę. Poza tym zaznaczył, że w 2021 roku zostanie rozbudowany sektor południowy podlaski, który zostanie również wyposażony o nowe eksponaty.

- Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w związku z pandemią planuje podobnie jak w ubiegłym roku dotrzeć do odbiorców poprzez transmisję wydarzeń online na terenie skansenu. Jako pierwsze zostaną pokazane widzom Zapusty, które odbędą się 14 lutego – powiedział dr Artur Gaweł, dyrektor PMKL.

PMKL w ramach wydarzeń online realizowało tego typu inicjatywy jak m.in. „Dni Tradycji Rzeczpospolitej” oraz „Podlaskie Spotkania z Folklorem”, które były pierwszymi cyklami transmitowanymi w mediach społecznościowych instytucji. Spotkało się to ze sporym odzewem internautów. Ponadto wydarzenie, które PMKL organizuje corocznie w marcu, „Kraszanki” ze względu na sytuację epidemiologiczną odbędzie się również online.

Tekst: Cezary Rutkowski

Fot. galeria PMKL

facebook