Dodana: 15 maj 2018 16:19

Zmodyfikowana: 15 maj 2018 16:19

Podlaski Pomost Kultury i Pomost dla Niepodległej. WOAK wspiera projekty kulturalne w regionie

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał 100 tysięcy złotych na dofinansowanie 20 projektów w gminach w ramach Pomostu dla Niepodległej, a tegoroczny Podlaski Pomost Kultury przewiduje 140 tysięcy złotych na dofinansowanie 17 lokalnych działań kulturalnych. Dziś, 15 maja w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury zostały podpisane umowy na realizację 37 projektów kulturalnych w całym regionie na ogólną kwotę 240 tysięcy złotych.

Ilustracja do artykułu WOAK konferencja i podpisanie umów (3).jpeg

- To bardzo dobrze, że samorząd województwa, poprzez WOAK, wzmacnia lokalne ośrodki kultury. W każdym ośrodku kultury, wiejskiej świetlicy są wspaniali animatorzy, którzy mają ciekawe, niebanalne pomysły i zwykle jeden problem – brak pieniędzy. Czasami potrzeba  tysiąca złotych, czasami trzech, a czasami pięciu tysięcy. I właśnie tu chcemy pomóc powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Wicemarszałek Województwa Podlaskiego  Maciej Żywno. – Wiem, że wpłynęło mnóstwo wspaniałych projektów z całego regionu. Będą koncerty, rajdy, warsztaty, publikacje – wiele atrakcyjnych dla lokalnej społeczności działań.  Dzięki temu będzie można w całym regionie godnie i ciekawie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. By nasi mieszkańcy, mieszkańcy województwa podlaskiego mieli okazję poczuć tę wyjątkową rocznicę i świętować ją na swój własny, zaproponowany przez siebie sposób.

Samorząd województwa podlaskiego przeznaczył 100 tysięcy na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pieniądze te trafią do dwudziestu podlaskich gminnych ośrodków kultury na inicjatywy związane z rocznicą odzyskania niepodległości, z kształtowaniem patriotyzmu.

Chętych było więcej. Jak powiedział dyrektor WOAK Cezary Mielko wpłynęło więcej wniosków, jednak nie wszystkie spełniały wymagania. Dofinansowanie otrzyma 20 projektów, a będą to projekty związane z wydaniem płyty, realizacją potańcówki retro, koncertów patriotycznych, szlaków historycznych, czy wystaw okolicznosciowych.

W ramach Pomostu dla Niepodległej WOAK dofinansuje projekty w wysokości do 5 tysięcy złotych. Działania ruszają w całym regionie już teraz i potrwają do połowy listopada. 

Podlascy animatorzy dostaną jeszcze 140 tysięcy z programu Podlaski Pomost Kultury. Za te pieniądze uda się zrealizować 17 projektów dla dzieci i młodzieży. 

- Spośród pięćdziesięciu wniosków jury wybrało siedemnaście najciekawszych projektów i te otrzymają  dofinansowanie w wysokości od 6 tysięcy do 12 tysięcy złotych. Będą to bardzo ciekawe działania, takie jak artystyczne instalacje, warsztaty czytania performatywnego na podstawie tekstów poetyckich twórców lokalnych, warsztaty muzyczno-taneczno-teledyskowe, przewodnik po Podlasiu, tworzenie legendy czy gry terenowej – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. – Zależy nam na tym, aby pieniądze na kulturę trafiały nie tylko do dużych miast, ale do tych małych miejscowości, gdzie liczy się każda złotówka. Myślę, że w ostatnich latach nam się to udaje. Przede wszystkim dzięki grantom, realnemu wparciu konkretnych działań.

WOAK realizuje Podlaski Pomost Kultury już po raz trzeci, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, w ramach Bardzo Młodej Kultury. W tym roku wartość projektu to  235 tysięcy złotych, w tym  95 tysięcy od zarządu województwa, 140 tysięcy z Narodowego Centrum Kultury. Program ma służyć wzmacnianiu edukacji kulturowej dzieci i młodzieży. Ma uczyć młodych ludzi zarówno uczestniczenia w kulturze, jak i jej tworzenia. Zakłada szeroką współpracę środowisk lokalnych, zwłaszcza animatorów i edukatorów.

(at)

facebook