Dodana: 12 luty 2020 23:37

Zmodyfikowana: 14 luty 2020 09:40

Od dziś w kinach film „Zenek”

Od dzis (14.02) w kinach w calej Polsce można oglądać film "Zenek", który w Białymstoku uroczystą premierę miał w środę (12.02). Na pierwszą w Podlaskiem projekcję przyjechali do stolicy naszego regionu twórcy filmu i grający w nim aktorzy. Nie zabrakło oczywiście samego Zenona Martyniuka z bliskimi. W premierze wzięli udział także marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Stanisław Derehajło oraz Tomasz Szeweluk, dyrektor Gabinetu Marszałka UMWP.

Ilustracja do artykułu Premiera -Zenka- w Białymstoku-6.jpg

 - Film przedstawia historię człowieka, który ciężką pracą, uporem i determinacją osiąga sukces i spełnia swoje marzenia. Prezentuje też wspaniałą stronę województwa podlaskiego: jego różnorodność kulturową i wspaniałe krajobrazy – mówił na premierze marszałek Kosicki.

Jak podkreślił, ma nadzieję, że dzięki temu filmowi, widzowie, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, zobaczą piękno naszego regionu, co skusi ich do wizyty w Podlaskiem.

- Jako Zarząd Województwa Podlaskiego powinniśmy wspierać produkcje, pokazujące życie Podlasian, którzy osiągnęli sukces – dodał Artur Kosicki.

Sam Zenon Martyniuk dziękował licznie zgromadzonej publiczności życząc wszystkim dobrej zabawy podczas projekcji, Jackowi Kurskiemu, prezesowi Telewizji Polskiej, a także reżyserowi Janowi Hryniakowi „za wzięcie biografii na warsztat”. Słowa wdzięczności skierował także do marszałka województwa, bez którego, jak podkreślił, ten film by nie powstał. Województwo Podlaskie wsparło produkcję filmu.

Na białostocką premierę „Zenka” przyjechali twórcy filmu: reżyser Jan Hryniak, przedstawiciel producenta: Monika Karasek, dyrektor Biura Handlu TVP, a także plejada występujących w nim aktorów. To m.in. Jakub Zając wcielający się w rolę młodego Zenka oraz Klara Bielawka, odtwarzająca postać Danuty Martyniuk. Szczególne dobrze oceniona została kreacja Zająca, tak przez samego Martyniuka, jak i jego bliskich. Pani Teresa, mama piosenkarza, określiła jego rolę słowami: „Ten młody bardzo podobny. Taki Zenek był”.

Zdjęcia do filmu, którego kanwą stała się biografia Martyniuka, powstawały m.in. w województwie podlaskim. W ubiegłym roku filmowcy przez kilka dni pracowali w okolicach Michałowa oraz Bielska Podlaskiego. Zenon Martyniuk oraz jego żona kilkakrotnie odwiedzali wówczas ekipę filmową.

Uroczystą premierę filmu o Zenku Martyniuku w Białymstoku, zakończył recital piosenkarza. Na ekrany kin film wejdzie w Walentynki.

ms

***

Zenon Martyniuk pochodzi z miejscowości Gredele k. Bielska Podlaskiego. Ukończył IV LO w Białymstoku i Studium Ekonomiczne w Bielsku Podlaskim. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jego pierwszymi nauczycielami byli wujkowie grający w zespołach na wiejskich zabawach. Występował w zespołach Akord i Centrum. Pod koniec 1989 r., wraz z Mariuszem Anikiejem, założył zespół Akcent. W latach 1991-1993, po wyjeździe Anikieja do Belgii, występował w zespołach Ex-Akcent oraz Crazy Boys.Po powrocie Anikieja do Polski reaktywował zespół Akcent. Wylansowali przeboje, takie jak „Gwiazda”, „Królowa nocy”, „Pragnienie miłości”, „Przez twe oczy zielone” czy „Przekorny los”. Jego przebój „Przez Twe oczy zielone” stał się drugą najpopularniejszą polską piosenką na YouTube, przekraczając próg 100 mln wyświetleń. Pod koniec ubiegłego roku gwiazdor świętował 30-lecie obecności na scenie muzycznej. Prywatnie jest mężem Danuty. Mają syna Daniela i wnuczkę Laurę. Mieszka w Grabówce. W 2018 r. otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. Rok później jego wizerunek pojawił się na jednym z białostockich murali. Przedsięwzięcie wsparło Województwo Podlaskie.

 

facebook