Dodana: 19 maj 2021 06:13

Zmodyfikowana: 19 maj 2021 06:13

Ośrodek Pogranicze z honorową nagrodą Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji

W Wielkim Finale Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA'21, Ośrodek Pogranicze został uhonorowany za ,,30 Lat Krzewienia Dobra i Piękna". Filmy animowane z Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza powstające w Ośrodku od 2010 roku, pokazywane były na Festiwalu wielokrotnie.

Ośrodek Pogranicze

Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza to przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne Fundacji i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. To zbiór 80 filmów animowanych opowiadających o tradycjach sąsiedzkich, wielokulturowych i międzypokoleniowych Sejneńszczyzny.

Sejny - miasteczko niedaleko granicy polsko-litewskiej

Mieszkają w nim Polacy, Litwini i Rosjanie-staroobrzędowcy, a przed II wojną światową żyli tu również Żydzi, Cyganie/Romowie, Niemcy, Białorusini i Tatarzy. Historia XX wieku nie oszczędziła temu miejscu konfliktów, tragedii i sąsiedzkich wojen. W ich wyniku została rozbita wielokulturowa wspólnota będąca częścią bogatej i dynamicznej cywilizacji.

Działania edukacyjne i artystyczne Ośrodka Pogranicze

Scalają świat z okruchów opowieści starców, legend, starych fotografii, modlitw, pieśni i pamięci współczesnych mieszkańców. Kolekcję - wywiady, pisanie scenariusza, projekty plastyczne, lalki, scenografia, animacja, narracja, śpiew, od początku do końca tworzyła kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych. Do współpracy zaprosili swoich rodziców, dziadków i sąsiadów. Pracowali pod opieką wybitnych artystek i artystów – reżyserek Darii Kopiec, Joanny Polak, Pauliny Majdy i Lizy Skvorcovej. Artystów i malarek - Leona Tarasewicza, Wiesława Szumińskiego, Marka Skorupskiego, Dominiki Turowicz i Aleksandry Kotarskiej. Muzyków – Raphaela Rogińskiego i członków Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Dźwiękowców – Marcina Lenarczyka i Patryka Masłowskiego.

Filmy z Kolekcji wykorzystywane są przez nauczycieli w szkołach do opowiadania młodemu pokoleniu o historii małych pogranicznych miasteczek. Otrzymały bardzo wiele wyróżnień i nagród. Pokazywane były na całym świecie. Autorką i pomysłodawczynią Kolekcji jest Bożena Szroeder.

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” jest jednostką kultury Województwa Podlaskiego.

 

źródło i fot.: Michał Moniuszko/Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook