Dodana: 13 sierpień 2019 11:56

Zmodyfikowana: 13 sierpień 2019 11:56

Pamiętanie Miłosza - spotkanie w 15. rocznicę śmierci Poety

W 2019 r. mija 15 lat od śmierci Czesława Miłosza. W rocznicę śmierci Poety (14 sierpnia br.) Ośrodek Pogranicze zaprasza na spotkanie z jego twórczością - spotkanie rocznicowe w Krasnogrudzie i Żegarach.

Plakat w sepii z programem spotkania - czarne litery na beżowym tle, tytuł spotkania "Pamiętanie Miłosza" w czerwieni.

 

Rocznicowe spotkanie rozpocznie się w środe (14 sierpjnia br.) nabożeństwem w językach litewskim i polskim w  kościele w Żegarach. Następnie w kawiarni literackiej „Piosenka o Porcelanie” w Krasnogrudzie odbedzie się debata pt.:"Miłosz a sprawa polska" - z udziałem Ireny Grudzińskiej-Gross, Krzysztofa Czyżewskiego i Adama Puchejdy, połączona z promocją książki "Czesław Miłosz - Jan Błoński, Listy 1958-1997".

 A o godz. 20.00 w amfiteatrze parku krasnogrudzkiego nastąpi zbiorowe czytanie utworów Czesława Miłosza.

Goscie: 

Adam Puchejda — historyk idei. Zajmuje się historią inteligencji, przekształceniami sfery publicznej w XX wieku i historią demokracji. Pracuje m.in. nad książką o krakowskiej szkole krytyki ("Umysł niezniewolony? Krakowska szkoła krytyków (Jan Błoński, Andrzej Kijowski, Ludwik Flaszen, Konstanty Puzyna), a sfera publiczna PRL" i warszawskiej szkole historii idei. Stypendysta m.in. SYLFF i Imre Kertész Kolleg. W roku 2011-2012 studiował w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu i w Institut des Sciences sociales du Politique przy CNRS/Université Paris Ouest Nanterre La Défense. Od roku 2011 do 2013 pracował jako asystent prof. Daniela Dayana w paryskim Institut d'études politiques (Sciences Po). W latach 2007-2008 członek zespołu „Res Publiki Nowej", 2010-2013 redaktor miesięcznika „Znak" i żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce „Cwiszn". Stały współpracownik tygodnika „Kultura Liberalna". Członek m.in. American Political Science Association i Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.

 Irena Grudzińska-Gross - historyk idei, historyk literatury, eseistka, profesor literatury porównawczej Uniwersytetu Bostońskiego, przewodnicząca Instytut Nauk Humanistycznych. Studiowała w Warszawie, Rzymie i Nowym Jorku, gdzie zrobiła doktorat z romanistyki w roku 1982 na Columbia University. Publikowała m.in. w „Aneksie", „Zeszytach Literackich", „Tygodniku Powszechnym" i „ResPublice Nowej". Jest autorką książki "Miłosz i Brodski. Pole magnetyczne" oraz wydanej w serii Meridian książki "Honor, horror i klasycy", a także współautorką książek "Złote żniwa" oraz "W czterdziestym nas Matko na Sibir zesłali ..."  napisanych z mężem Janem Tomaszem Grossem.

 O książce „Honor, horror i klasycy”, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2012:

"Eseje Ireny Grudzińskiej-Gross, te o romantycznych klasykach i polskich sprawach, na równi z tymi o Nowym Jorku po 11 września i bliskich jej ludziach pogranicza opisują świat z perspektywy intelektualistki zaangażowanej, która tu i teraz buduje swoją vita activa w oparciu o „pamięć, intelekt, odrębność i niezgodę” (tak kiedyś określiła uosobienie ideału intelektualisty).

Otrzymujemy więc opowieść o najbardziej aktualnych dylematach współczesności, nie tyle zbiór esejów, ile książkę, którą trzeba przeczytać „od deski do deski”, jako jedną, dynamicznie rozwijającą się w czasie refleksję, w której autorce nie tyle zależy na udowadnianiu spójności swoich poglądów („spójność nie jest przecież zaletą samą w sobie”), ile na ciągłym wnikaniu pod powierzchnię utartych opinii, które kamuflują rzeczywistość, relatywizują odpowiedzialność intelektualistów, zaciemniają „sprawy, które są zupełnie jasne”. Nie ma w tych esejach gotowych odpowiedzi, skończonych koncepcji i naukowo uzasadnionych teorii, za to jest coś ważniejszego – duch prawdy."

aut. Krzysztof Czyżewski

mat. org/opr.art

 

 

 

facebook