Dodana: 1 kwiecień 2020 12:27

Zmodyfikowana: 1 kwiecień 2020 12:27

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” zaprasza do swoich archiwów

„Dybuk” Teatru Sejneńskiego swoją premierę miał blisko ćwierć wieku temu. Ośrodek Pogranicze zaprasza do swoich archiwów i przypomina ten niezwykły spektakl w reżyserii Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Wojciecha Szroedera.

Ilustracja do artykułu 20130625120222_20110223130634_teatrsejnenskidybuk.jpg

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o symboliczny dramat żydowski: "Na pograniczu dwóch światów" Salomona Zainwila Rapaporta znanego pod pseudonimem literackim Szymon An-ski. Jego akcja rozgrywa się w środowisku Żydów-chasydów na wschodnich rubieżach dawnej Rzeczypospolitej. 

Jest to historia tragicznej miłości, która dopełnia się poza życiem, bo tak wielka jest siła jej przeznaczenia. Spektakl zagłębiony jest silnie w obyczajowości żydowskiej, z tradycyjną muzyką ludową, graną na żywo. 

Miejsca związane z kulturą żydowską w Sejnach wypełnia dzisiaj inna treść, ale budynek Białej Synagogi, starej jesziwy, zniszczonego cmentarza z okruchami macew pozwalają pamiętać o nieistniejącym już świecie. Spektakl "Dybuk" jest przywołaniem brzmiącej ciszą, nieobecnej dziś tradycji.  

Grupa Teatru Sejneńskiego z Dybukiem odwiedziła wszystkie polskie synagogi, które mogły pomieścić 6 metrową scenografię. Jednym z najważniejszych spektakli była prezentacja na Jewish Culture Festival in Krakow, kiedy o północy podczas wstąpienia dybuka rozszalała się burza z piorunami.

Zapraszamy na fanpage Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" 

 

fot.: www.pogranicze.sejny.pl 

oprac.Aneta Kursa

facebook