Dodana: 2 grudzień 2020 11:43

Zmodyfikowana: 2 grudzień 2020 11:43

„Od narodzin do śmierci. Krajka litewska” – cykl warsztatów w Pograniczu

Jeszcze do końca roku w Pracowni Tkania sejneńskiego Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" potrwa realizacja projektu „Od narodzin do śmierci. Krajka litewska”. Jest to kolejny program dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiszące, utkane krajki litewskie

Uczestnicy projektu poznają jedną z najstarszych technik tkackich – krajkę. W pierwszej fazie zadania zapoznali się z bogatą historią, wzornictwem, symboliką i różnymi sposobami wykonania krajki. Mistrzynią, która wprowadza w tajniki tej dawnej sztuki ludowej, jest Anastazja Sidor z Puńska. Przybliża ona stare i współczesne tradycje związane z zastosowaniem krajek w obrzędowości, życiu dawnym i współczesnym.

Grupa projektowa, aby pogłębić wiedzę, odwiedziła Muzeum Regionalne w Puńsku, gdzie obejrzała bardzo bogate zbiory krajki litewskiej oraz prace wykonane przez mistrzynię.

Przełomowym etapem zadania stała się nauka tkania. Po rozrysowania plastycznych projektów uczestnicy przygotowywali specjalne krosna do wykonania indywidualnej, wielokolorowej ozdobnej krajki. Prace nad krajką wybieraną oraz tkaną na tabliczkach trwają do dziś.

Projekt zakończy się wystawą wykonanych prac, pokazem dokumentacji fotograficznej i filmowej.


źródło/fot.: Ośrodek Pogranicze
oprac. Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook