Dodana: 4 maj 2021 15:59

Zmodyfikowana: 18 maj 2021 15:52

Krzysztof Czyżewski z polsko-litewską Nagrodą Obojga Narodów

Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach Krzysztof Czyżewski uhonorowany został w poniedziałek (03.05) Nagrodą Obojga Narodów. To wyróżnienie przyznawane przez Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie współpracy polsko-litewskiej.

Mężczyzna widoczny przy mikrofonie

- W Nagrodzie Obojga Narodów, w gronie jej laureatów, odnajduję ducha rodzinnej Europy – mówił w trakcie odbioru nagrody Krzysztof Czyżewski. - Przyjmując nagrodę jestem świadom, że naszym zadaniem jest wychowywanie kolejnych pokoleń w jej duchu - duchu rodzinnej Europy – podkreślał.

Nagroda została przyznana w czasie po zakończeniu wspólnego zgromadzenia polskich i litewskich parlamentarzystów z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Otrzymują ją osoby za znaczący wkład we współpracę Polski i Litwy - autorzy dzieł literatury i sztuki, wydawcy, naukowcy, ludzie kultury.

Oprócz inicjatora i współtwórcy Ośrodka "Pogranicze" Krzysztofa Czyżewskiego w tym roku Nagroda Obojga Narodów trafia do: historyka Jana Malickiego, pisarki Kristiny Sabaliauskaitė, tłumacza i pedagoga Eduardasa Piurko.

 

Zamieszczony film pochodzi od podmiotu zewnętrznego. Materiał, będący w posiadaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, nie został przez niego, ani na jego rzecz wytworzony, ani nabyty. W związku z tym nie stosuje się do niego przepisów Ustawy dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

 

źródło: Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach

oprac.: Marcin Nawrocki

fot.: Joanna Szubzda / Polskie Radio Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook