Dodana: 18 listopad 2020 12:28

Zmodyfikowana: 18 listopad 2020 12:28

Krzysztof Czyżewski – „Poezja z natury” - wystawa online w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

Wystawę Krzysztofa Czyżewskiego „Poezja z natury” tworzą utwory poetyckie i fotografie artysty. Na „proporcach” i wielkoformatowych „sztandarach” możemy zobaczyć wiersze i obrazy, odnoszące się do książki autora „Żegaryszki”. Ekspozycja przeniesie nas na polsko-litewskie pogranicza, w (nie)realną krainę pomiędzy Żegarami, Kranogrudą i Dusznicą. Wystawę można oglądać do 15 grudnia br. na fanpage’u Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.

plakat z zapowiedzią wystawy Krzysztofa Czyżewskiego

Ideą wystawy jest zobrazowanie przestrzeni rzeczywistej i utopijnej, ścieżek przemierzanych przez autora na terenie fizycznie istniejącym i tych tworzonych w myślach. Istotne jest nawiązanie do starojapońskiej tradycji Haiga, łączącej Haiku (wiersz) z obrazem. Charakterystyczne cechy Haiga – skromność i surowość – dobrze oddają przesłanie artysty.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu Biblioteki Śląskiej „Pola widzenia książki – kontekst” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Krzysztof Czyżewski – animator kultury, poeta, eseista, redaktor i tłumacz. Działacz na rzecz dialogu międzykulturowego, współtwórca i lider Fundacji „Pogranicze”, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Jako jeden z pierwszych w Polsce twórców kultury został członkiem Międzynarodowej Organizacji Innowatorów Społecznych Ashoka. Związany z gminą Sejny, która jest nie tylko miejscem zamieszkania i siedzibą prowadzonych przez niego organizacji, ale też istotnym bohaterem jego twórczości. Wsie położone na polsko-litewskim pograniczu są szczególnie widoczne w poetycko-fotograficznym zbiorze „Żegaryszki”. O autorze tak wypowiadał się Czesław Miłosz: „Krzysztof jest mi szczególnie drogi. Ja zawsze byłem człowiekiem wielu kultur. Uważam, że jest osobą niezwykle ludzką, otwartą, tolerancyjną i pełną szacunku dla różnych tradycji, wyznań i języków”.

Link do wystawy znajduje się tutaj  

 

Termin: 23.10 – 15.12.2020 r.

Miejsce: Galeria Intymna Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej,

Krzysztof Czyżewski – „Poezja z natury”

Termin: 23.10 – 15.12.2020 r.

 

źródło: Ośrodek "Pogranicze- sztuk, kultur, narodów" 
oprac. Aneta Kursa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook