Dodana: 9 kwiecień 2021 08:57

Zmodyfikowana: 9 kwiecień 2021 08:57

30 lat Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

- Nie będzie fajerwerków. Nie czas po temu, ale też nigdy nie było nam po drodze z fajerwerkami. Trzy dekady obcowania, współpracy, wierności w podróży, budującej krytyki i życzliwego milczenia, jednak zobowiązują - mówi Krzysztof Czyżewski, dyrektor sejneńskiego Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w trzydziestolecie istnienia jednego z najważniejszych w Europie miejsc dialogu międzykulturowego.

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie. Widok od wjazdu na wejście główne.

- Wymarzyliśmy sobie różne formy ugoszczenia Państwa w Pograniczu, ale z tym musimy poczekać aż horyzont przyszłości bardziej się rozjaśni. O tym, co okaże się możliwe, będziemy informowali na bieżąco. Dzisiaj obiecać możemy przygotowanie Trzydziestu Darów na ten szczególny dla nas rok, Rok Podziękowania - dodaje. 

A oto pierwszy z nich, słowo Krzysztofa Czyżewskiego na trzydziestolecia Pogranicza:

Zamieszczony film pochodzi od podmiotu zewnętrznego. Materiał, będący w posiadaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, nie został przez niego, ani na jego rzecz wytworzony, ani nabyty. W związku z tym nie stosuje się do niego przepisów Ustawy dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

***

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach powstał z inicjatywy Krzysztofa Czyżewskiego w 1991 roku. Podejmuje szereg działań kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych. Ich celem jest poszukiwanie tożsamości kulturowej regionu, dialog międzykulturowy.
Sejneńskie Pogranicze, to wyjątkowe miejsce nie tylko na polskiej mapie kulturalnej, ale także europejskiej.  
Swoją działalność Ośrodek „Pogranicze” w Sejnach prowadzi w trzech budynkach, którymi są: Dom Pogranicza, Dawna Jesziwa i Biała Synagoga w Sejnach. Są tu m.in. Są tu pracownie  takich, jak Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Klasa Dziedzictwa Kulturowego, Dziecięca Pracownia Kronik Sejneńskich, Muzeum Sejneńskie, Galerie „Biała Synagoga” i „Papuciarnia”, Klub Filmowy, oraz w pracowniach: plastycznej, ceramicznej, tkackiej i muzycznej. Przy Ośrodku działają twórcze zespoły: Teatr Sejneński, Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Teatr Dziecięcy. Systematycznie zbiera się też zespół redakcyjny „Almanachu Sejneńskiego”.

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” jest jednostką kultury współzarządzaną przez Samorząd Województwa Podlaskiego i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

źródło: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”
oprac. Aneta Kursa 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook