Dodana: 15 styczeń 2021 14:42

Zmodyfikowana: 15 styczeń 2021 14:42

Koncert symfoniczny w OiFP - 15.01

W nowym roku 2021 Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) zaprasza na koncertowe piątki symfoniczne lub kameralne, w których, przynajmniej tymczasem, uczestniczyć będziemy online. W piątek (15.01) Orkiestra OiFP pod batutą Maestro Jacka Rogali wykona I Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna oraz – po raz pierwszy w Białymstoku – I Symfonię D-dur Charlesa Gounoda.

Marcin Zdunik gra na wiolonczeli.

Wirtuozerski Koncert wiolonczelowy C-dur Haydn zadedykował swojemu synowi chrzestnemu, Josephowi Weiglowi. Koncert wymaga od wiolonczelisty niezwykłej wirtuozerii. Z podlaskimi symfonikami zagra Marcin Zdunik (ur.1987), wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych wiolonczelista, solista i kameralista: w 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie; w 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008; w 2009 roku ukazała się jego debiutancka płyta, zrealizowana z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych J. Haydna – za płytę tę Zdunik otrzymał nagrodę Fryderyk 2010.

Gounoda wymieniamy dziś głównie jako kompozytora operowego oraz autora pieśni Ave Maria, opartej na Preludium C-dur  J. S. Bacha, tymczasem w połowie  lat 50. XIX wieku skomponował dwie symfonie, w tym I Symfonię D-dur, pełną śladów fascynacji muzyką Mendelssohna, klasyczną w strukturze, pogodną w nastroju. Już w roku powstania (1855) stała się ona inspiracją dla Georgesa Bizeta, wówczas 17-letniego ucznia Gounoda, do skomponowania Symfonii C-dur.

Koncert poprowadzi Maestro Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Dokonał on wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji „3 dla 13” Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu „3 dla 13” w 2009 roku zdobyła Fryderyki w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

KONCERT SYMFONICZNY

Piątek, 15 stycznia o godz.19.00, YouTube OiFP

 

Artyści

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Jacek Rogala – dyrygent

Marcin Zdunik – wiolonczela

 

Program

Joseph Haydn (1732-1809) – I Koncert wiolonczelowy C-dur  Hob. VIIb:1

  1. Moderato
  2. Adagio
  3. Finale: Allegro molto

 

Charles Gounod (1818-1893) – I Symfonia D-dur (pierwsze wykonanie w Białymstoku)

  1. Allegro molto
  2. Allegretto moderato
  3. Scherzo: Non troppo presto
  4. Finale: Adagi – Allegro vivace

źródło: OiFP

oprac. Władysław Tokarski

facebook