Dodana: 9 listopad 2019 20:55

Zmodyfikowana: 9 listopad 2019 20:55

“Internal Independence" - wystawa Michała Jackowskiego w OiFP

W dniu Święta Niepodległości w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się wernisaż wystawy Michała Jackowskiego, rzeźbiarza łączącego tradycje antyku i pop-artu. Jego przekaz angażuje wszystkie zmysły widza, przenosi go w czasie i przestrzeni, a przede wszystkim – stawia pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności. Wernisaż wystawy: 11.11.2019, godz. 17:00. Wstęp wolny!

Ilustracja do artykułu Internal Independence - konferencja-1-3.jpg

W ramach wystawy “Internal Independence" artysta zaprezentuje kilkanaście prac w marmurze. Towarzyszyć im będzie instalacja interaktywna i wizualizacje projektów, które rzeźbiarz przygotowuje na zamówienie Sułtanatu Omanu do przestrzeni publicznej w stolicy kraju, Maskacie. Udział w wernisażu wystawy zapowiedzieli Abdul Majeed Al Jahwari, Konsul Omanu w Berlinie oraz Dr Nasser Al-Taee, Dyrektor Royal Opera w Maskacie.

Prace Michała Jackowskiego w Białymstoku zobaczymy nie po raz pierwszy. Część z nich  była prezentowana podczas Nocy Muzeów w 2018 r..  Jedną z najbardziej charakterystycznych instalacji, mogliśmy  oglądać na Rynku Kościuszki. To Sticky Pink -  czyli lepki róż - dwie oddalone od siebie głowy pomiędzy którymi jest rozciągnięta różowa, podświetlona tkanina przypominająca gumę do żucia. - Tą pracą chciałem zapytać o to co jest między nami, czy jest to ulotna przyjemność jak guma do żucia, którą zżuwamy i wyrzucamy – mówi Michał Jackowski.
Autor podkreśla, że swoimi pracami pragnie prowokować widzów do stawiania sobie ważnych pytań i szukania odpowiedzi - Najgorsze co może nam się przydarzyć to bezrefleksyjne płynięcie ze strumieniem rzeki bez zadawania sobie pytań, bez próby popłynięcia pod prąd. Mam nadzieję, ze moje prace taką refleksję będą wzbudzały.

Jedną z nowych prac jest długa, rozciągnięta w operowym holu  mata zapisana pytaniami w języku polskim angielskim i arabskim, są też rzeźby, które mają prowokować do pytań o nasz stosunek do dóbr materialnych. Są też nawiązania do współczesnych utworów popkulturowych m.in. do Rolling Stonesów, do Beatlesów, ale jak podkreśla autor stylistyka jest klasyczna.
Częścią wystawy będzie też  interaktywny ogród, który autor prezentował na lotnisku w Maskacie
(stolica Omanu).
- To rodzaj ogrodu połączonego  z rzeźbą, reagujący na widza muzyką zapachem,  dający możliwość kontaktu z prawdziwa naturą, taki awatar 3D – mówi Michał Jackowski.

Wernisaż wystawy: 11.11.2019, godz. 17:00 Opera i Filharmonia Podlaska –- Europejskie Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku, Odeska 1

Wystawa otwarta będzie do 26.12.2019.

Wstęp wolny

Michał Jackowski o wystawie "Internal Independence":  

“Pragnę, by moja sztuka przypominała, iż wolność zaczyna się i kończy w każdym z nas. Jest bowiem bardziej zadaniem i procesem, niż stanem. Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada (w dniu otwarcia wystawy) ponownie rodzi we mnie pytanie o wolność. Każda refleksja rozpoczyna się od pytań. Dlatego to właśnie pytania stały się mottem i moją drogą twórczą. Zapraszam Państwa do wspólnej podróży.”

***


O artyście

Michał Jackowski - artysta rzeźbiarz, urodzony w 1978 roku w Białymstoku. W latach 1997-2003 studiował w ASP w Warszawie. Od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy małe formy rzeźbiarskie, rozwiązania pomnikowe, wnętrza sakralne oraz realizacje w przestrzeni urbanistycznej.

W 2017 r. jego cykl prac pt. “Antique Games” został zaprezentowany na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji (Włochy) i wyróżniony dwiema nagrodami . W 2018 prace artysty prezentowane były na wystawach i pokazach sztuki w Londynie, Zurychu, Como, Bazylei. W 2019 r. zdobyły dwie nagrody w Rzymie podczas pokazu Artrooms Roma, gdzie Jackowski zakwalifikował się jako jeden z 40 artystów wybranych przez międzynarodowe jury z ponad tysiąca aplikujących. Z wystawy w Operze i Filharmonii Podlaskiej rzeźby z serii Antique Games wyjadą, by prezentować dorobek białostoczanina w Londynie, Sankt Petersburgu, Rzymie i Miami.


ak

 

facebook