Dodana: 8 lipiec 2021 08:51

Zmodyfikowana: 8 lipiec 2021 08:58

Wakacyjny zielnik w bielskim Muzeum Obojga Narodów

Zioła światłem malowane, domowy przyprawnik, zapachy podróży, mydełka zielarki – wycieczkę po ziołolecznictwie i aptekarstwie w regionie proponuje na wakacje Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Budynek Muzeum.

Wreszcie nastało upragnione i wyczekiwane lato. Bielskie Muzeum zaprasza na wspólne spotkania pod hasłem: „Wakacyjny zielnik znachora”.

Lato – najlepszy czas dla zielarza

Propozycja Muzeum nawiązuje do najnowszej wystawy pt.: „Przyszedł znachor do apteki… Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu”. Lato to czas, kiedy z całą mocą daje o sobie znać przyroda, kwitną polne kwiaty i rosną zioła cieszące nasze oczy. Wiele z tych roślin, oprócz walorów estetycznych, ma lecznicze właściwości. Mniszek lekarski popularnie zwany mleczem to nie tylko dmuchawce, ale też świetne lekarstwo na przeziębienie, a pokrzywa nie tylko parzy, ale również odżywia włosy.

Podczas spotkań będzie można dotknąć ziół, poznać ich zapach i właściwości, a przy okazji stworzyć własny zielnik.

Wakacyjny zielnik znachora

8 lipca w godz. 9–11 Muzeum zaprasza na ziołową monotypię. Przy pomocy różnorodnych technik graficznych, takich jak monotypia, kalkograf lub linoryt dzieci wykonają kartę z zielnika znachora. Koszt zajęć to 7 zł.

„Ziołowe” torby ekologiczne

Obecnie dużą uwagę zwracamy na środowisko naturalne oraz na konieczność ograniczenia plastikowych opakowań. Do łask wracają torby wykonane z trwałych materiałów, które wykorzystywane wielokrotnie. W trakcie tych spotkań dzieci odnajdą rośliny i kwiaty wykorzystywane w medycynie ludowej oraz takie, które znalazły zastosowanie w kuchni. W części warsztatowej zaprojektują i własnoręcznie ozdobią płócienne torby.

Zajęcia, które poprowadzi Alina Dębowska, odbędą się 15 lipca w godz.: 9–11. Ich koszt to 10 zł.

Zapachy podróży

To spotkanie będzie podróżą z artystą Aleksandrem Szturmanem, którego pejzaże prezentowane są na wystawie czasowej Muzeum. Najmłodsi poznają kulinarne zapachy Włoch i Francji – krajów, których kuchnie słyną z ziół. Na koniec stworzą woreczki/słoiczki wypełnione kolorami i zapachami lata.

Spotkanie odbędzie się 22 lipca w godz.: 9–11. Poprowadzi je Katarzyna Sołub. Koszt to 10 zł.

Pole w fkwitnących ziołach. W tle ściana lasu.

Domowy przyprawnik

Podczas przyrządzania potraw trudno obejść się bez aromatycznych przypraw. To one są często głęboko skrywaną tajemnicą szefów kuchni i autorów potraw o wyjątkowych smakach. Podczas warsztatów poruszone zostaną tematy najpopularniejszych ziół i przypraw używanych w kuchni, a następnie przygotowane na nie specjalne pojemniki ozdobione ziołowymi motywami.

Na te zajęcia Muzeum zaprasza 22 lipca w godz.: 9–11. Prowadzenie – Katarzyna Sołub. Koszt warsztatów to 10 zł.

Zioła światłem malowane

To wyjątkowe zajęcia, podczas których uczestnicy wykonają ziołową kompozycję i uwiecznią ją w starodawnej technice fotograficznej – cyjanotypii. Odbędą się 5 sierpnia w godz.: 9–11. Spotkanie poprowadzi Jerzy Sołub. Koszt uczestnictwa to 10 zł.

Zioła Matki Boskiej

Zielarstwo pięknie wplotło się w chrześcijańską tradycję. Ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nieodłącznie wiąże się zwyczaj święcenia wiązanek dożynkowych składających się z ziół, zbóż, kwiatów oraz owoców, które obwiązywano utkanym z wełnianych nici kolorowym paskiem zwanym krajką. W ramach warsztatów, które odbędą się 12 sierpnia w godz.: 9–11, uczestnicy dowiedzą się, jakie rośliny wybierano do wiązanki oraz samodzielnie przygotują krajkę na bardku. Spotkanie poprowadzi Alina Dębowska, jego koszt to 7 zł.

Zioła pod lupą

Sprzęty niezbędne do codziennej pracy muzealników zostaną wykorzystane, by bliżej poznać zioła. Dzieci z bliska przyjrzą się roślinom i stworzą abstrakcyjne kompozycje, wykorzystując je jako pieczątki.

Warsztaty, które zaplanowane są na 19 sierpnia na godz.: 9–11, poprowadzi Katarzyna Sołub. Ich koszt – 7 zł.

Rośliny w papierowych torbach.

Mydełka zielarki

Podczas warsztatów, które poprowadzą Katarzyna i Jerzy Sołub, uczestnicy dowiedzą się, jak nasi przodkowie dbali o higienę oraz z czego i w jaki sposób robi się mydło. Zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną wykonają własne mydełka pachnące ziołami.

Warsztaty odbędą się 26 sierpnia w godz.: 9–11. Ich koszt to 10 zł.

Niedziele z Muzeum

Na otwarte zajęcia plastyczne dla dzieci na placu przed Ratuszem, Muzeum zaprasza 18 lipca i 22 sierpnia w godz.: 13–16.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim jest oddziałem Muzeum Podlaskiego, instytucji podlegającej samorządowi województwa.


źródło: Muzeum Podlaskie
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk, archiwum

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook