Dodana: 30 lipiec 2020 10:54

Zmodyfikowana: 20 październik 2020 08:17

Wakacyjne zwiedzanie z przewodnikiem w białostockim Ratuszu

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zapraszaw wybrane niedziele do białostockiego Ratusza na zwiedzanie z przewodnikiem wystaw czasowych „Mikołaj Kopernik, Opowieść o życiu i dziele” oraz „Kossakowie. Juliusz Kossak (1824-1899), Wojciech Kossak (1856-1942)” o godz. 11. Liczba uczestników w grupie będzie ograniczona. Zwiedzanie odbędzie się zgodnie z reżimem sanitarnym.

Pomieszczenie z instrumentami astronomicznymi.

Wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, jednemu z najsłynniejszych polskich astronomów, twórcy teorii heliocentrycznej opowiada o jego życiu, pasji i wielu jego umiejętnościach. Za swojego życia był bardziej znany jako lekarz niż astronom. Ponadto był duchownym, miał ogromną wiedzę matematyczną, zajmował się ekonomią, a nawet bronił zamku w Olsztynie przed Krzyżakami. Zwiedzając wystawę sprawdzimy, jak wyglądało jego dzieciństwo, czy jadł toruńskie pierniki oraz jakie dolegliwości można było u niego wyleczyć. Dowiemy się również, w jakich okolicznościach zostało wydane dzieło „O obrotach sfer niebieskich” oraz jak działały używane przez Kopernika instrumenty astronomiczne. Muzeum Podlaskie zaprasza 23 sierpnia o godz. 11 na zwiedzanie wystawy.

W białostockim Ratuszu zapoznamy się z historią życia dwóch pokoleń wybitnych polskich malarzy Juliusza i Wojciecha Kossaków, ojca i syna. Ojciec był samoukiem o nieprzeciętnym talencie, syn zaś zdobył wszechstronne wykształcenie w kierunku malarstwa. Pierwszy stateczny i poważany w kręgach artystycznych, drugi bon vivant swojej epoki, ale niezwykle pracowity i zdyscyplinowany w procesie tworzenia. Obaj malowali sceny historyczne, batalistyczne, sceny rodzajowe z życia arystokracji i mieszkańców podkrakowskich wsi, ale głównych ich bohaterem zawsze był koń. Przyglądając się prezentowanej ekspozycji zaobserwujemy, jak to piękne i majestatyczne zwierzę uwieczniał akwarelami Juliusz, a w jaki sposób Wojciech wprowadzał je w sam środek bitwy. Wystawę będziemy mogli podziwiać 9 oraz 30 sierpnia o godz. 11.

Obowiązują zapisy pod nr. tel. (85) 740-77-42 lub 509 336 740. Rezerwacji można dokonać najpóźniej do piątku przed każdym z wyznaczonych terminów zwiedzania.

Oprowadzanie uczestników będzie trwało ok. 30 min. Liczba uczestników w grupie do 10 osób. Koszt: bilet normalny 12 zł, ulgowy 6 zł od osoby.

Zasady zwiedzania obowiązujące w okresie zagrożenia Covid 19. Zwiedzanie dostępne będzie tylko dla osób posiadających własne maski zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia). Zwiedzający obowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do budynku.

 

źródło/fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

oprac. Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook