Dodana: 7 listopad 2019 12:35

Zmodyfikowana: 7 listopad 2019 12:35

Sztych o Zychu - „Sztych o Zychu - Mała ojczyzna Zygmunta Bujnowskiego”

Muzeum w Tykocinie, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zaprasza na premierowe pokazy filmu pt. „Sztych o Zychu - Mała ojczyzna Zygmunta Bujnowskiego”, zrealizowanego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Ilustracja do artykułu SZTYCH O ZYCHU .jpg

Film powstał jako efekt współpracy Muzeum w Tykocinie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej (Teatru Amatorskiego) i uczniów Szkoły Podstawowej w Radulach. Specjalnymi gośćmi, byli aktorzy z Teatru Amatorskiego Bawimo i Teatru Hollerique.

Pokazy filmu:  

  • niedziela 10 listopada 2019 r., godz. 18.15, Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2
  • wtorek 12 listopada 2019 r., godz. 16.00, Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
  • czwartek 14 listopada 2019 r., godz. 9.00, Muzeum Ziemi Czyżewskiej ul. Kolejowa 13

Muzeum w Tykocinie zrealizowało projekt "Sztych o Zychu - mała ojczyzna Zygmunta Bujnowskiego", którego celem było przygotowanie fabularyzowanej etiudy filmowej poświęconej postaci związanego z Tykocinem Zygmunta Bujnowskiego, utalentowanego malarza, który poświęcił swoją karierę artystyczną by jako żołnierz-ochotnik wziąć udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
W czasie trwania projektu jego uczestnicy wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez historyków oraz warsztatach aktorsko-filmowych, w trakcie których pod okiem profesjonalnego reżysera stworzyli scenariusz filmu krótkometrażowego, a następnie wystąpili w roli aktorów.

Zygmunt Bujnowski „Zych” (1895-1927) zapisał się u zarania polskiej niepodległości jako utalentowany malarz i żołnierz walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. Studiował na wydziale malarskim Carskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu i w Polskiej Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie. Po swoim debiucie wystawienniczym w warszawskiej "Zachęcie" w 1918 roku zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego. W trakcie walk w Sowietami odniósł rany, które na resztę życia uczyniły go inwalidą. Jego dorosłe życie związane było z Tykocinem, w którym już po zakończeniu wojny tworzył i pracował. Niezwykłe pejzaże jego autorstwa ujmowały widzów, zarówno wywodzących się z lokalnej społeczności jak i wyrobionej publiki warszawskiej. Przedmiotem malarstwa Bujnowskiego był Tykocin z początku XX wieku, wraz z charakterystyczna drewnianą architekturą, która nie zachowała się do naszych czasów. Największa kolekcja obrazów Zygmunta Bujnowskiego znajduje się w Muzeum w Tykocinie.

Projekt realizowany w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022

Partnerzy projektu: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej;  Szkoła Podstawowa w Radulach

 

facebook