Dodana: 31 styczeń 2020 14:01

Zmodyfikowana: 31 styczeń 2020 14:01

„Rocznik Białostocki” w całości dostępny online!

Najstarszy białostocki periodyk naukowy został zdigitalizowany w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Podlaskie i Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia. W wersji elektronicznej dostępnych jest 21 opublikowanych dotychczas tomów „Rocznika Białostockiego”.

Ilustracja do artykułu Foto Muzeum Podlaskie w Białymstoku.jpg

Czasopismo jest dostępne  w pełnych tekstach w formacie pdf. Każdy tom można przeglądać oddzielnie poprzez odpowiednie zakładki w oknie "Przeglądanie" bądź też przeszukiwać ich zawartość lub treść poszczególnych artykułów za pomocą paska wyszukiwania.
„Rocznik Białostocki” online jest dostępny TUTAJ

Głównym celem przedsięwzięcia było udostępnienie online najstarszego na terenie województwa podlaskiego (i wciąż ukazującego się) periodyku naukowego. Pierwszy tom został wydany w 1968 r. i w ciągu pół wieku ukazało się ich łącznie 21. Na łamach czasopisma opublikowano przeszło tysiąc artykułów naukowych, analiz, wyników badań, recenzji, polemik i sprawozdań z zakresu historii, historii sztuki, archeologii, antropologii, etnografii i muzealnictwa, które do dziś są wykorzystywane przez naukowców zajmujących się badaniem przeszłości Polski północno-wschodniej.

Projekt pt. Digitalizacja i udostępnienie online czasopisma "Rocznik Białostocki" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kwota dotacji to 14 280 zł.

***

Główny cel zadania został osiągnięty dzięki kilku głównym działaniom. W pierwszej kolejności 18 tomów czasopisma (3 najnowsze tomy były dostępne w wersji cyfrowej) poddano digitalizacji w Pracowni Zbiorów Specjalnych i Digitalizacji Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia.

W wyniku prac digitalizacyjnych powstały pliki pdf zawierające skany każdego artykułu opublikowanego w „Roczniku Białostockim”, które następnie poddano procesowi OCR-owania, by ich treść była możliwa do przeszukiwania. Równocześnie w Oddziale Informacji Naukowej Biblioteki Uniwersyteckiej przygotowano szczegółową bibliografię zawartości 21 tomów, która ostatecznie wyniosła 1085 pozycji. Każda pozycja składa się z: autora/autorów, tytułu w trzech językach (polski, angielski, rosyjski), informacji analitycznych (mapy, aneksy, ilustracje, itp.) oraz zakresu stron w tomie.

Następnym krokiem do osiągnięcia celu było opracowanie strony internetowej, na której umieszczono bibliografię zawartości, a do każdej pozycji dołączono plik pdf z treścią.

Na stronie internetowej znalazła się także wyszukiwarka treści, umożliwiająca wyszukiwanie zarówno w zestawieniu bibliograficznym, jak i w treści każdego pliku. Na stronie można też znaleźć informacje dla autorów i kontakt do redakcji czasopisma, a także odnośnik do historii czasopisma autorstwa Henryka Majeckiego. Wszystkie teksty zostały udostępnione w ramach dozwolonego użytku.

Strona czasopisma „Rocznik Białostocki” w zamierzeniu stanowi pierwszy etap większego projektu pn. „Podlaskie Czasopisma Regionalne”. W jego ramach maja zostać utworzone kolejne strony internetowe podlaskich czasopism naukowych. Każda z nich ma mieć podobną formę oraz układ zawartości, a wszystkie połączy wyszukiwarka umożliwiająca przeszukanie treści udostępnionych artykułów.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego Województwa Podlaskiego.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku / oprac. ak

fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook