Dodana: 9 maj 2022 15:57

Zmodyfikowana: 9 maj 2022 15:57

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Z okazji Nocy Muzeów 2022 Muzeum Podlaskie w Białymstoku przygotowało wiele atrakcji. Zwiedzający będą mogli być twórcami wspólnej pracy plastycznej, która powstanie w przestrzeni białostockiego Ratusza. Noc Muzeów już w najbliższą sobotę, 14 maja.

Noc Muzeów 2022 Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

W czasie Nocy Muzeów w przestrzeni plastycznej powstanie jedna wspólna praca, a jej twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający Muzeum.

 • godz. 18.00 – 00.00 - W czasie Nocy Muzeów w przestrzeni plastycznej białostockiego ratusza powstanie jedna wspólna praca, a jej twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający Muzeum.
 • godz. 18.00, 20.00, 22.00 – Mistrzowie malarstwa – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”. Galeria Malarstwa Polskiego to reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Józefa Grassi czy Piotra Michałowskiego. Wielość nurtów malarstwa w sztuce 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku możemy podziwiać na płótnach tak wybitnych twórców jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy fascynujący Stanisław Ignacy Witkiewicz.
 • godz. 18.00, 20.00, 22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej „Kwiaty Europy”. Wystawa „Kwiaty Europy” to wyjątkowa okazja do zapoznania się najcenniejszymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum KUL, pośród których znajdują się obrazy i rysunki najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Stanisława Kamockiego. Obok nich prezentowana jest nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmująca dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

 • godz. 18.00 – 00.00, Daj się porwać historii  wędrówka z przewodnikiem po wystawach stałych. Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy wśród dźwięków i świateł” na makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję „W białostockiej kamienicy”, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu „Ritz” , którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta. Prezentacje widowiska multimedialnego będą się odbywać co pół godziny od godz. 18.00.
 • godz. 18.30, 20.30, 22.00, Pokaz przyrządzania tradycyjnej buzy. W Białymstoku na początku XX w. funkcjonowały tzw. „buzny”, czyli lokale serwujące tradycyjną macedońską buzę. Jest to napój bezalkoholowy, przygotowywany z kaszy i zazwyczaj podawany razem z chałwą. W przedwojennym Białymstoku buzy można było się napić między innymi w kawiarni hotelu „Ritz”. Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym odbędą się trzy pokazy przygotowywania buzy: o godz. 18.30, 20.30 i 22.00.

Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

 • godz. 18.00 – 00.00

Wystawa czasowa: BO PRZESZLIŚCIE PRZEZ OGIEŃ I WODĘ… Wernisaż: 14 maja 2022, godz. 18.00

Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy przedstawia wystawę bo przeszliście przez ogień i wodę prezentującą prace ukraińskich malarzy ikonografów.

Wystawa czasowa: Archanioł z nieba posłany został, by „Raduj się” rzec Bogarodzicy. Sgrafitto Dymitra Grozdewa, Wernisaż: 14 maja 2022, godz. 18.00

W Noc Muzeów w Sali im. Prof. Jerzego Nowosielskiego zostanie zaprezentowane nowe dzieło Dymitra Grozdewa – artysta zaprezentuje temat Zwiastowania.

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

 • godz. 18.00 – koncert zespołu ILANA w Wielkiej Synagodze
 • godz. 18.00-23.00  zwiedzanie wystaw „Kidusz dla biblioteki tykocińskiej” oraz „Tykocin w nurcie historii”
 • Oprowadzanie powtarzane w grupach ok. trzydziestoosobowych, aż do zakończenia Nocy Muzeów.
 • godz. 20.00 – 21.30 Nocne opowieści bulwarowe – spacer szlakiem zwykłych i niezwykłych historii tykocińskich (początek przed Wielką Synagogą w Tykocinie). Występy Tykocińskiego Teatru Amatorskiego
 • godz. 22.00-23.00 Projekcje filmów dokumentalnych w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego „Białystok-Kiriat Bialystok” i „Miszka”
 • godz. 20.30-23.00 ognisko na parkingu od południowej strony synagogi

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

 • godz. 18.00 – 22.00 Wstęp wolny na wystawę stałą Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
 • godz. 21.00 – wieczorny spacer po parku z przewodnikiem. W parku w Muzeum Wnętrz Pałacowych będzie można zrobić sobie zdjęcie z monidłami z Janem Klemensem i Izabelą Branickimi, a w Muzeum wytropić „Muzealnego chochlika", który zostawił na ekspozycji obiekty, które nie powinny się na niej znaleźć. Osoby, które odnajdą wszystkie „fałszywe eksponaty” otrzymają wydawnictwa lub muzealne gadżety.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

 • godz. 18.00 – 22.00 Mistrzowie i adepci sztuki. Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej, spotkanie z kuratorami wystawy czasowej i warsztaty rzeźbiarskie z Patricią Meunier.
 • godz. 18.00, 20.00 - warsztaty rzeźby portretowej prowadzone przez PATRICIĘ MEUNIER, Liczba uczestników: 10 os., Wiek uczestników: 12 lat i powyżej. Informacje i zapisy: tel. 509 336 862. Zapisy przyjmowane będą do 13 maja (piątek) do godz. 12.00
 • Mistrzowie... godz. 19.00 – oprowadzanie po wystawie stałej ALFONS KARNY. Opus Vitae. Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta specjalizował się głównie w rzeźbie portretowej. Rzeźbiarz pozostawił spuściznę około 600 prac wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich. Reprezentacyjną częścią wystawy jest Galeria Wielkich Polaków, przedstawiająca rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej.
 • ...i adepci sztuki, godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej DYPLOMY 2022 Wystawa prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. Tegoroczne prace dyplomowe ukazują odmienne emocje każdego z uczniów, ich różne myślenie o formie, technice, indywidualne podejście do tematu, materii i sposobu jej przekształcania i wykorzystania. Uczniowie, poszukując środków do własnych wypowiedzi, stworzyli oryginalne, ciekawe, wyjątkowe propozycje.

Muzeum Oboja Narodów w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

 • godz. 18.00 – 00.00 - Harce węgla z kredą 
 • godz. 19.00 – 20.00 – warsztaty dla dzieci „Pejzaż, czyli co widzimy za oknem” – zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci lub rysowanie kredą i węglem dla dzieci starszych
 • godz. 20.00, 21.00 – edukacyjne warsztaty dla dorosłych przy współpracy z lokalną grupą artystyczną „Wspólna Pasja”. Po zwiedzeniu wystawy pejzaży „Zaroiło się od tęcz i zawieruch…” członkowie Wspólnej Pasji zapoznają zwiedzających z techniką rysowania węglem i kredą. Następnie uczestnicy zajęć pod merytoryczną opieką artystów naszkicują zadany temat.
 • godz. 19.00 – 23.00 – co godzinę oprowadzanie kuratorskie po wystawach: „Zaroiło się od tęcz i zawieruch… Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”, „Tajemniczy ręcznik”, „Przyszedł znachor do apteki… Aptekarstwo i ziołolecznictwo na Podlasiu”, „Dawny Bielsk Podlaski w obiektywie”

Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Skarbiec Supraski, I pietro, ul. Cieliszańska 1

 • godz. 16.00 - W tegoroczną Noc Muzeów Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu zaprasza na oprowadzanie autorskie po wystawie Kafle Supraskie, która przeniesie nas w minione stulecia, w świat sacrum i profanum, zapisany na glinianych płytkach kafli językiem sztuki i symboliki chrześcijańskiej. Kolekcja kafli, znajdująca się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Collegium Suprasliense, stanowi oryginalną pozostałość wyposażenia supraskiego monasteru, obejmującą chronologicznie niemal cały okres jego funkcjonowania.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Paulina Dulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook