Dodana: 14 lipiec 2017 12:59

Zmodyfikowana: 14 lipiec 2017 12:59

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaci się o kolejny, niezwykły obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego „Wilki w nocy”

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał w ramach drugiego naboru do programu „Kolekcje muzealne” dotację wysokości 225 000 na dofinansowanie zakupu obrazu.

Ilustracja do artykułu alfred-von-wierusz-kowalski-wilki-w-nocy.jpg

Wśród 10 projektów dofinansowanych przez MKiDN w drugim naborze programu „Kolekcje muzealne” na łączną kwotę nieco ponad 700 000 zł, suwalskie muzeum otrzymało największe dofinansowanie, sięgające blisko 1/3 budżetu programu, co jest wielkim sukcesem suwalskich muzealników.
Autorką projektu do MKiDN oraz osobą je realizującą jest kustosz Eliza Ptaszyńska.
Wkład własny do projektu zadeklarował organizator Muzeum Okręgowego w Suwałkach - Urząd Miejski w Suwałkach.
Będzie to w tym roku już trzeci obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego zakupiony przez suwalskie muzeum. W maju b.r. do zbiorów muzeum trafiły dwa płótna: „Śmiejąca się dziewczyna” i „Orszak wieśniaków” również dofinansowane przez MKiDN oraz Urząd Miejski w Suwałkach.
 
Alfred Wierusz-Kowalski, „Wilki w nocy”, 1910, sygnowane l. d. A. Wierusz-Kowalski, olej, płótno, 79 x 104 cm.
Obraz, ze względu na temat i poziom artystyczny wyróżnia się spośród innych dzieł autora. Namalowany z myślą o wystawienia na międzynarodowej wystawie sztuki w Paryżu, na tzw. Salonie Paryskim, który odbywał się w 1910 roku, przyniósł artyście wielki sukces w postaci złotego medalu. Była to ważna, jeśli nie najważniejsza dla malarza nagroda, któremu, jak pisał jego przyjaciel i malarz Henryk Piątkowski, „do pełnego uznania w świecie sztuki brakuje medalu otrzymanego w Paryżu”.
Obraz w pełni zasługuje na przyznane mu wyróżnienie. Wyważona, otwarta kompozycja przedstawia dwa wilki wśród śnieżnego pustkowia, przeciętego zakolem rzeki. W tle rysują się zabudowania, widać, nikłe w nocnych ciemnościach, światła. Odbijają się one wraz z nielicznymi gwiazdami w ciemnym nurcie wody i barwią grubą pokrywę śnieżną zimnymi refleksami światła.
Obraz, cenny dzięki otrzymanemu wyróżnieniu, byłby ważnym uzupełnieniem muzealnej kolekcji, w której brakuje dzieł tej klasy i, co równie ważne, wielkości. Prace o takich wartościach osiągają na rynku sztuki wysokie ceny. 
Płótno tak reprezentacyjne dla twórczości malarza podniesie wartość suwalskiej kolekcji, jest ważne ze względu na biografię malarza oraz uzupełni prezentowaną w Suwałkach tematykę dzieł twórcy.                      

facebook