Dodana: 8 luty 2019 15:52

Zmodyfikowana: 9 luty 2019 15:17

W Książnicy króluje poezja

Gmach Książnicy Podlaskiej opanowali dziś poeci. Trwa III festiwal literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” .

Ilustracja do artykułu III Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” (4).JPG

Drugi dzień literackiego festiwalu ( 8 lutego br.)  rozpoczęły warsztaty z elementami kodowania dla najmłodszych pn. „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty”. Powstały z inspiracji książką Grzegorza Kasdepke i przy wykorzystaniu robotów Photon stworzonych przez studentów Politechniki Białostockiej. Zajęcia prowadzili pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Podlaskiej.

Jednak głównym punktem tego dnia były obrady sejmiku poetyckiego połączone z turniejem jednego wiersza. Sejmik poetycki to spotkanie poetów, prozaików, literaturoznawców, wydawców, tłumaczy, miłośników literatury i kultury. Podczas obrad rozmawiają o tym, jak i czy poezja jest obecna w mediach, zastanawiają się nad rolą i kondycją poezji we współczesnym świecie.

- Największym problemem pisania poezji jest to, że Wasze pisanie nikogo nie obchodzi – mówił do zgromadzonych prowadzący sejmik prof. Dariusz Kulesza – literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku - Chcecie być ważni dla czytelników? Piszcie poezję, jak Wisława Szymborska.  Piszcie o śmierci, ale bez przesady, tak by rozmowy o najważniejszych sprawach sprowadzić do kawiarnianej konwersacji. Stwórzcie rzeczywistość alternatywną – namawiał. - Chcecie stanąć z rzeczywistością twarzą w twarz? Bądźcie jak Czesław Miłosz. Udawajcie, że nie jesteście przerażeni światem, udawajcie pisząc, że jesteście sobie w stanie z nim poradzić. Nie piszcie o chorobie swojej żony ani o tragedii swojego syna, bądźcie poetami, którzy radzą sobie z rzeczywistością. To są tylko dwa bieguny, które proponuję, pytając o to, jak można pisać, by to pisanie było ważne – zaapelował, mówiąc o dzisiejszej kondycji poezji.

Na sejmiku zaprezentowany został także pierwszy numer nieregularnika „Epea. Pismo Literackie”, wydanego przez Książnicę Podlaską. To odpowiedź na potrzebę twórców, która zrodziła się podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu.

O nowym literackim periodyku, a właściwie zupełnie nowej odsłonie Almanach "Epea"  opowiedziała uczestnikom Justyna Sawczuk – redaktor naczelna nieregularnika.

- To przestrzeń dla Państwa, byście mogli swoją poetycką twórczość prezentować  - zachęcała do współpracy. -  Jest więc tu miejsce i dla poezji i prozy, dla wywiadów, relacji, felietonów czy reportaży. Swoje miejsce znajdą tu zarówno twórcy uznani, jak i dopiero debiutujący. W tym numerze jest też dużo literatury dziecięcej – to bardzo wyraźny sygnał z naszej strony, że twórcy dziecięcy też mają w „Epea” swoje miejsce.

W periodyku ukazywać się będą także relacje z działań organizowanych przez Książnicę Podlaską i na pewno nie zabraknie w nim informacji o zwycięzcach turnieju jednego wiersza „Niech zwycięży poezja”, który w piątkowe popołudnie prowadził poeta Eligiusz Buczyński. Uczestnicy turnieju mogli zgłosić swój udział, ale nie czytali swoich utworów, tylko losowali i prezentowali twórczość innych osób. Każdy mógł zasiąść w jury konkursu, ponieważ jednym z laureatów była osoba wybrana przez publiczność. Wyniki turnieju będą znane w piątkowy wieczór.

Organizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

http://www.ksiaznicapodlaska.pl/site/aktualnosci/

Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Białystok, Fundacja Sąsiedzi

Patronat medialny: Wrota Podlasia

facebook