Dodana: 12 maj 2021 13:16

Zmodyfikowana: 12 maj 2021 15:21

Święto bibliotekarzy w Książnicy Podlaskiej. Poznaliśmy laureatów Nagrody Srebrnej Róży

Prof. Dariusz Kulesza – filolog, dyrektor Kolegium Literaturoznawstwa Wydziału Filologicznego UwB i Anna Kietlińska – prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zostali laureatami Nagrody Srebrnej Róży za 2019 i 2020 rok. Podczas środowych (12.05) obchodów Światowego Dnia Książki oraz Dnia Bibliotekarza nagrody wyróżnionym wręczyli marszałek Artur Kosicki i Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej. Uhonorowano również podlaskich bibliotekarzy i osoby zasłużone dla rozwoju czytelnictwa.

Marszałek Kosicki i Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej oraz Agata Puchalska, dyr. Biura Kultury UMWP, wraz z nagrodzonymi. Wszyscy w maskach

Srebrna Róża to wyróżnienie przyznawane przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku od 1999 r. osobom i instytucjom zasłużonym na rzecz bibliotek województwa podlaskiego.

Marszałek Artur Kosicki podkreślał, że nagroda jest hołdem i podziękowaniem tym wszystkim, dla których rozwój czytelnictwa w naszym regionie leży na sercu.

- We współczesnym świecie książka ma ogromną konkurencję – internet, telewizję - ale to właśnie biblioteka i książki kształtują nas jako wartościowych ludzi. To dzięki wam biblioteki stają się miejscami nowoczesnymi, interesującymi i przyciągającymi czytelników, także tych młodych. Dzięki waszej pracy, każde pokolenie odkrywa, ile radości może dać książka, ile przygód można przeżyć wspólnie z bohaterami powieści – powiedział marszałek Kosicki.

Dodał, że podlascy bibliotekarze nawet w trudnym czasie pandemii, ani chwilę nie zapomnieli o czytelnikach.

- Byliście z nimi w stałym kontakcie, choćby tylko online – podkreślił.  

 

Marszałek Artur Kosicki i dyrektor Beata Zadykowicz

Podziękowania i gratulacje bibliotekarzom złożyła też Beata Zadykowicz, która z początkiem maja objęła funkcję dyrektora Książnicy Podlaskiej.

- Wisława Szymborska powiedziała, że czytanie to najlepsza zabawa, jaką ludzie sobie wymyślili  – mówiła dyrektor cytując noblistkę – A ja cieszę się, że możemy w tej zabawie uczestniczyć. 

Tradycyjnie, wręczenie Nagrody Srebrnej Róży odbywa się w ramch obchodów Światowego Dnia Książki i Dnia Bibliotekarza. W tym roku statuetki i dyplomy Srebrnej Róży wręczono za rok 2019 i 2020. Powodem takiej kumulacji roczników jest pandemia, z powodu której w ubiegłym roku uroczystości nie odbyły się.

Prof. Dariusz Kulesza, laureat Nagrody Srebrnej Róży za rok 2019, został wyróżniony „za tworzenie w Książnicy Podlaskiej prawdziwie intelektualnej atmosfery i propagowanie ducha humanizmu”.

- Książnica to miejsce bardzo mi bliskie. To miejsce, w którym się żyje. Dlatego, że czytanie to jest doświadczenie istotne z punktu widzenia życia – mówił laureat.

Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska”, otrzymała  statuetkę Srebrnej Róży „za zaangażowanie w promocję czytelnictwa oraz literatury polskiej – w tym Książnicy Podlaskiej – poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej”. 

- Ta nagroda jest szczególna. Jako stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pracujemy na rzecz edukacji, języka polskiego, kultury w trudnych warunkach za wschodnią granicą naszego kraju – mówiła laureatka.

Z polskimi książkami stowarzyszenie docierało przede wszystkim do społeczności polonijnych na Litwę, Łotwę, ale też na Białoruś.

***

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest największą biblioteką w regionie podlegającą samorządowi województwa podlaskiego. Oprócz głównej siedziby ma 16 filii na terenie miasta.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Jak co roku Dyrekcja Książnicy Podlaskiej przyznała też Dyplomy Honorowe Srebrnej Róży.

Za rok 2019 otrzymali je:

Edyta Taraszkiewicz - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raczkach za bogatą działalność na rzecz promocji książki i czytelnictwa oraz trud włożony w rozwój placówki.

Katarzyna Konopka - pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży za zaangażowanie i tworzenie serdecznych relacji z użytkownikami, za liczne działania na rzecz promocji czytelnictwa książki tradycyjnej, jak również jej nowych form, w szczególności publikacji cyfrowych na platformie Ibuk Libra.

Marta Szczuka - skarbnik Powiatu Białostockiego za życzliwość i owocną współpracę z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, realizującą zadania Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego, opartą na wzajemnym zrozumieniu i wsparciu finansowym na rzecz wielowymiarowych działań bibliotecznych.

Wiesława Grabowska - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem wraz z zespołem za innowacyjność w tworzeniu przyjaznej przestrzeni bibliotecznej dla każdego odbiorcy usług bibliotecznych oraz zaangażowanie zawodowe na rzecz rozwoju bibliotekarstwa.

Marcin Szachowicz - kierownik Działu Digitalizacji Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wraz z Zespołem za zaangażowanie w ochronę regionalnego dziedzictwa kultury  a w szczególności archiwalnych roczników prasy regionalnej oraz za profesjonalną digitalizację wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku będących formą promocji czytelnictwa.

Daniel Znamierowski - kierownik Działu Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wraz z Zespołem za świetne wyniki w promocji czytelnictwa i działalności Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz zaangażowanie w pozyskanie wartościowych dla historii literatury regionalnej rękopisów Wiesława Kazaneckiego.

Laureaci Dyplomu Honorowego Srebrnej Róży za 2020 rok to:

Dorota Mokrzewska - kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem wraz z zespołem za osiągnięcia w dziedzinie pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych na działalność biblioteki oraz liczne inicjatywy promujące książkę i czytelnictwo.

Zespół Bibliotekarzy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Białostockiej za zaangażowanie na rzecz rozwoju czytelnictwa w środowisku lokalnym oraz uczynienie z Biblioteki miejsca przyjaznego wszystkim użytkownikom.

Urszula Szypluk oraz Zespół z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Supraślu za zaangażowanie przy przeprowadzce do nowego obiektu bibliotecznego w Supraślu oraz realizację wielu przedsięwzięć, propagujących działalność biblioteki i czytelnictwo w swej Małej Ojczyźnie.

Marta Gruchała-Skłodowska - kierownik Działu Opracowania Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wraz z Zespołem.

Joanna Trusiuk - kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznemu Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wraz z Zespołem.

Krzysztof Leńc - kierownik Magazynu Zbiorów Bibliotecznych Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wraz z Zespołem.

 

W gronie wyróżnionych za 2020 rok znaleźli się:

Wiesława  Filipkowska - dyr. Biblioteki Publicznej w  Mońkach, wyróżniona za wsparcie merytoryczne bibliotekarzy w powiecie monieckim oraz wieloletnie starania i  duże zaangażowanie przy budowie Mediateki, która obecnie jest nowoczesną filią miejską);

Jolanta Gąglewska - gł. specjalista ds. metodyki pracy bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Suwałkach, wyróżniona za promowanie zawodu bibliotekarza i kreowanie go w nowoczesny sposób poprzez pracę na rzecz bibliotek powiatu suwalskiego oraz placówki macierzystej.

Monika Turecka - st. bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabłudowie wyróżniona za: charyzmę w popularyzowaniu książki w środowisku lokalnym, zaangażowanie w pozyskiwanie środków na rozwój czytelnictwa).

Podczas środowych uroczystości zostały też ogłoszone wyniki konkursu na Bibliotekarza Roku

Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020 została Renata Igielska - kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
Natomiast Honorową Odznakę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) otrzymały Małgorzata Rokicka-Szymańska - kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego, Przewodnicząca Podlaskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Wiesława Kłosińska – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża oraz Przewodnicząca Łomżyńskiego Oddziału SBP.

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook