Dodana: 9 październik 2020 09:35

Zmodyfikowana: 13 październik 2020 09:38

Noc Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej w formie online

Klimat na czytanie – takie jest hasło tegorocznej akcji Noc Bibliotek. Bierze w niej udział Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia. W sobotę (10.10) w godzinach 18-22, droga internetową może dołączyć do niej każdy.

Półki z książkami.

Noc Bibliotek to wielkie, ogólnopolskie święto bibliotek oraz miłośników książek. Organizowane jest od 2015 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W akcji biorą udział wszystkie typy bibliotek: od szkolnych po akademickie. W ten sposób zachęcają do korzystania ze swoich zbiorów, pokazując jednocześnie, że są najbardziej otwartymi i dostępnymi instytucjami kultury. W końcu ich oferta jest dla osób w każdym wieku.

Tegoroczna Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 10 października. W akcji weźmie udział także Biblioteka Uniwersytecka, a za jej pośrednictwem każdy chętny.

- Ze względu na naszą sytuację lokalową oraz sytuację epidemiologiczną, zdecydowaliśmy się świętować online. Zapraszamy do bycia z nami w godz. 18-22. Na naszej stronie internetowej - link do strony - oraz na naszym profilu na Facebooku będziemy co godzinę publikować nowe materiały – informuje Ewa Witkowska, kierownik Czytelni Humanistycznej w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Znany jest już harmonogram wydarzeń, które przygotowała na sobotę BU: 

godz. 18 – klimatyczne miejsca do czytania w kampusie UwB

godz. 19 – inauguracja „Nocy Bibliotek” – wspólne oglądanie

godz. 20 – klimat starych książek – prezentacja najcenniejszych starodruków ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej

godz. 21 – książka najlepsza na dobranoc – o gustach czytelniczych Jerzego Giedroycia, patrona BU

- W oficjalnej inauguracji wydarzenia, dostępnej także online, wezmą udział specjalni goście – znani pisarze i artyści. Zostanie także wspólnie odczytany wiersz Jacka Cygana, napisany specjalnie dla Nocy Bibliotek – dodaje Ewa Witkowska.

Nieprzypadkowo hasłem tegorocznej edycji Nocy Bibliotek jest: Klimat na czytanie. Jak podkreślają organizatorzy akcji, mamy dobry czas na czytanie, szczególnie przy ograniczonej możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego. To także najbardziej dostępna i przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki. Warto też pamiętać, że wypożyczanie i dzielenie się książkami w bibliotece to dbanie o dobrostan ludzi, planety i ochronę klimatu.

Więcej informacji o samej akcji można znaleźć na jej oficjalnej stronie - link do strony

 

oprac.: Kamil Timoszuk
fot.: Wojciech Oksztol / Archwium

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook