Dodana: 8 styczeń 2020 13:00

Zmodyfikowana: 8 styczeń 2020 13:00

Maszyna do pisania, dokumenty i pamiątki po Wiesławie Kazaneckim trafiły do Książnicy Podlaskiej

Maszynopisy, rękopisy, listy, fotografie, a także maszyna do pisania należąca do Wiesława Kazaneckiego wzbogaciły zbiory Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Rzeczy przekazała bibliotece żona poety – Halina Kazanecka.

Ilustracja do artykułu Przekazanie dokumentów i pamiątek po Wiesławie Kazaneckim Książnicy Podlaskiej (2).JPG

- Przekazuję te materiały Książnicy Podlaskiej, bo to miejsce, gdzie spuścizna i pamięć po moim mężu nie zaginie – powiedziała Halina Kazanecka, przekazując na ręce Jolanty Gadek – dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku dokumenty i pamiątki po znanym, białostockim poecie, patronie Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku.

Materiały trafiły do Książnicy w ostatnich dniach 2019 roku. Jak podkreśla Jolanta Gadek, to dla biblioteki szczególne wyróżnienie: - Cieszymy się, że Pani Halina Kazanecka obdarzyła nas zaufaniem. Książnica od wielu lat gromadzi, publikuje i promuje twórczość Wiesława Kazaneckiego, wybitnego poety. W 2019 roku minęło 30 lat od Jego śmierci. Dzięki przychylności pani Haliny, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni, dysponujemy licencją na wydanie dzieł zebranych poety i trwają właśnie prace nad opracowaniem publikacji. Mamy nadzieję, że ujrzy ona światło dzienne w 2020 roku.

Wszystkie przekazane rzeczy trafiły do Działu Zbiorów Specjalnych, gdzie będą przechowywane w odpowiednich warunkach.
Zbiory zostały zakwalifikowane jako szczególnie cenne, udostępniane będą zgodnie z zasadami zawartymi w Regulaminie udostępniania zbiorów szczególnie cennych (Regulamin dostępny pod adresem: http://bip.kp.wrotapodlasia.pl/regulaminy/).

źródło: Książnica Podlaska

Fot. Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

facebook