Dodana: 5 listopad 2019 12:05

Zmodyfikowana: 5 listopad 2019 12:05

Listopad 2019 w Książnicy Podlaskiej

Spotkania autorskie, konferencje, rozstrzygnięcie konkursu – to niektóre z listopadowych propozycji Książnicy Podlaskiej. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

Ilustracja do artykułu P1270517.jpg

6 listopada 2019 r. o godz. 10.00 w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (VI piętro) odbędzie się Konferencja Bibliotek Publicznych województwa podlaskiego pod hasłem Biblioteka miejscem innowacji.

W programie:

  • Powitanie uczestników
  • Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Biblioteka miejscem innowacji
  • Nowoczesne metody i formy pracy motywujące dzieci i młodzież do odwiedzania bibliotek publicznychKarol Baranowski (pracownik WBP w Krakowie)
  • Innowacyjne działania na rzecz użytkowników, realizowane w bibliotekach austriackich i niemieckich – komunikat z wizyty studyjnej – Teresa Skrodzka (Dyrektor GBP w Czerwonem )
  • Prezentacja dokonań nagrodzonych bibliotek

Zakończenie konferencji ok. godz. 14.30

Wstęp wolny.


6 listopada 2019 r. o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie w ramach cyklu „Środy Literackie”, którego bohaterem będzie Michał „Cira” Ciruk – raper, twórca rysunków i obrazów, poeta. Współtwórca zespołów Panorama Paru Faktów i Fama Familia, prowadzi także solową działalność artystyczną. Absolwent anglistyki, okazjonalnie rapuje także w języku angielskim, współtwórca audycji HOT87,7FM w Radiu Akadera.

W jego dotychczasowym dorobku znajdują się m. in. albumy: „Zapracowany Obibok 2” „Plastikowy Kosmos”, „ Głodni z Natury”, „Niewidzialny Celebryta” oraz „Pocztówki z miasta B.”  (I i II część), zawierające utwory ukazujące charakterystyczne miejsca Białegostoku, przywołujące znane postaci oraz fragmenty historii tego miasta.

(źródło: akadera.bialystok.pl/, www.bialystok.pl/)

Spotkanie odbędzie się na VI piętrze siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Wstęp wolny.


W dniach 8-25 listopada 2019 r. w Dziale Zbiorów Specjalnych (budynek główny Książnicy Podlaskiej, II piętro) można będzie oglądać wystawę z okazji Dania Niepodległości „Józef Piłsudski z kolekcji Działu Zbiorów Specjalnych”.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Działu Zbiorów Specjalnych - poniedziałek 9.00-17.00, wtorek 9.00-18.00, środa-piątek 9.00-17.00.
Wstęp wolny.


13 listopada 2019 r. o godz. 10.30 zapraszamy na spotkanie pod hasłem „Człowiek legenda - Mikołaj Kawelin”, prelekcja o słynnym carskim pułkowniku międzywojennego Białegostoku i pierwszym prezesie Klubu Sportowego Jagiellonia.

Spotkanie odbędzie się na VI piętrze siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Wstęp wolny.


13 listopada 2019 r. o godz. 17.00 z czytelnikami spotka się Małgorzata Sochoń, autorka  tomików „Liryki domowe” (WOAK, Białystok 2001) oraz „Wplątane w kalendarz” (WOAK, Białystok 2008). Za tę pierwszą książkę otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomu Małgorzaty Sochoń „Wiersz o świcie” (2019), wydanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Spotkanie odbędzie się na VI piętrze siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Wstęp wolny.


W dniach 15-16 listopada 2019 r. w budynku głównym Książnicy Podlaskiej odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Białostockie Sympozja Slawistyczne” MIĘDZY METAFIKCJĄ A NON-FICTION. PODMIOTOWOŚĆ W LITERATURZE ROSYJSKIEJ KOŃCA XX – POCZĄTKU XXI WIEKU, zorganizowana przez Zakład Slawistyki i Literatur Rosji Uniwersytetu w Białymstoku (KBF „Wschód – Zachód”, Kolegium Literaturoznawstwa, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku) oraz Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Spotkanie odbędzie się na VI piętrze siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Wstęp wolny.


19 listopada 2019 r. o godz.17.00 zapraszamy na promocję książki „Podwaliny. Drewniane domy Podlasia i ich mieszkańcy” Magdaleny Stopy. Jest to książka, w której przedstawiono historię dwudziestu drewnianych, historycznych obiektów, głównie domów mieszkalnych, ale też budynków gospodarczych, jak np. młyny czy wiatraki, położonych w różnych zakątkach województwa podlaskiego, od okolic Bielska podlaskiego aż po Puńsk przy litewskiej granicy. Autorka opisy uzupełniła opowieściami właścicieli, których losy splotły się z historią domów.

Magdalena Stopa – historyk sztuki i dziennikarka, od kilku lat mieszkanka małej wsi Dziecinne w gminie Boćki na Podlasiu. Jest autorką m. in. trzytomowego cyklu „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy” oraz książek „Przed wojną i pałacem”, „Rzemieślnicy warszawscy”, „Kapliczki warszawskie”, „Jerzy Staniszkis. Architekt” oraz laureatka nagród KLIO (2015, 2016), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2011) oraz Nagrody im. Witolda Hulewicza (2013).  

(źródło: www.muzeumrolnictwa.pl)  

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, odbędzie się na VI piętrze siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Wstęp wolny.


20-21 listopada 2019 r. odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Zygmunt Gloger. Pisarz, myśliciel, uczony”. Naukowe i literackie światy Zygmunta Glogera. Piśmiennictwo-Historia-Etnografia-Język-Ethos ziemiański, której organizatorami są: Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Polska Akademia Umiejętności. Wydział I Filologiczny, Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

ZAGADNIENIA BADAWCZE KONFERENCJI:

  • Gloger jako przykład XIX-wiecznego naukowca i literata, piśmiennika i publicysty.
  • Naukowe pasje Glogera: historia, archeologia, etnografia, folklorystyka, geografia, historia sztuki, języko- i literaturoznawstwo (i inne).
  • Metodologia prac Glogera.
  • Świat ziemiański z pogranicza Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Królestwa Polskiego.
  • Rodzina Glogerów: genealogia, tradycje, pamięć rodu, kontakty z innymi rodzinami ziemiańskimi.
  • Gloger wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej: Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Niemców, Rosjan i innych; wpływ Glogera na te kultury.
  • Encyklopedia staropolska ilustrowana jako XIX-wieczna summa wiedzy o Rzeczypospolitej Obojga Narodów: aktualność, rewizje haseł, tradycja gatunkowa.
  • Gloger jako kolekcjoner.
  • Wyobrażenia o świecie i przemianach cywilizacyjnych w pismach Glogera.
  • Dzieła Glogera w przekładach na inne języki i w wydaniach zagranicznych.
  • Rola ilustracji, grafiki, fotografii w pracach twórcy z Jeżewa; Gloger-rysownik.
  • Kategorie „ludu”, „narodu”, „państwa” w myśli pisarza i refleksji XIX-wiecznego ziemiaństwa.
  • Staropolskie silvae rerum w pismach i myśli Glogera oraz ich tradycja w świecie XIX-wiecznego ziemiaństwa.
  • Glogerowskie „miejsca”: Jeżewo, Tykocin, Białystok, Grodno, Warszawa, Kraków i inne.
  • Swoistość dorobku Glogera na tle przedstawicieli innych nauk humanistycznych i społecznych XIX wieku; twórczość Glogera w ujęciu metod interpretacyjnych współczesnej humanistyki; Gloger na tle XXI-wiecznych ujęć nowożytności i symptomów nowoczesności.
  • Recepcja naukowa i literacka pism Glogera od XIX wieku po współczesność.

Wstęp wolny.


21 listopada 2019 r. o godz. 12.00 zapraszamy na uroczystą galę V edycji konkursu literackiego „Srebro nie złoto”, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu.Laureaci otrzymają nagrody, zostanie też zaprezentowany i wręczony uczestnikom tomik „Srebro nie złoto” z utworami  laureatów IV edycji konkursu.

Organizatorami V edycji konkursu Srebro nie Złoto jest Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz Podlaska Redakcja Seniora, współorganizatorami: Książnica Podlaska im. Ł.Górnickiego w Białymstoku oraz Polskie Radio Białystok.

Gala konkursu „Srebro nie złoto” odbędzie się na VI piętrze siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Wstęp wolny.


25 listopada 2019 r. o godz. 16.00 zapraszamy na prelekcję z okazji Dnia Niepodległości  „Dzieci Białegostoku – 42. pułk piechoty”.

Spotkanie odbędzie się w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (budynek główny, II piętro).
Wstęp wolny.


27 listopada 2019 r. o godz. 17.00 gościem Książnicy Podlaskiej będzie Joanna Kruszewska – ur. w czerwcu 1976 r. w Białymstoku, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej i średniej. Studia ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim, wydział pedagogiczny, edukacja początkowa z reedukacją.

Czyta właściwie wszystko, omijając szerokim łukiem kryminały. Autorka książek adresowanych przede wszystkim do kobiet. Pierwsza jej książka „Aby do mety” ukazała się w czerwcu 2009 roku.

(oprac. JS, źródło: replika.eu)

Spotkanie odbędzie się na VI piętrze siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Wstęp wolny.


Od 29 listopada 2019 r. do 11 grudnia 2019 r. w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej można będzie oglądać wystawę „Piłsudski – Niepodległa – Sybir. Pamięć Sybiru w Niepodległej”.

Wystawa łączy tematykę niepodległościową i sybiracką podkreślając deportacje z czasów carskich i prezentując losy wywiezionych Polaków. Wśród nich ważne miejsce zajmował młody Józef Piłsudski, dla którego pobyt na Syberii był kuźnią charakteru.

Autorami wystawy są: Łukasz Komła, Monika Szarejko, Wojciech Śleszyński (dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru).

Wystawę można oglądać dzięki uprzejmości Muzeum Pamięci Sybiru.

 

źródło: Książnica Podlaska

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook