Dodana: 20 listopad 2017 14:10

Zmodyfikowana: 20 listopad 2017 14:10

Książnica Podlaska tradycyjnie zaprasza na Środy Literackie. Tym razem z Jolantą Sztachelską

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w środę 22 listopada zaprasza na promocję albumu prof. Jolanty Sztachelskiej "Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach", która odbędzie się w ramach spotkania z cyklu "Środy Literackie".

Ilustracja do artykułu JolantaSztachelska.jpg

22 listopada 2017

godz. 17:00

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A

VI piętro, audytorium

WSTĘP WOLNY

Jolanta Sztachelska , dr hab. Prof. Uniwersytetu w Białymstoku – absolwentka filologii polskiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Od 1980 pracuje w Instytucie Filologii Polskiej obecnego Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 1997-2003 prodziekan ds. nauki na Wydziale Humanistycznym, w latach 2005-2007 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej  na Uniwersytecie w Białymstoku, 2007-2009 przewodnicząca Rady Naukowej Instytutu Filologii Polskiej UwB. Kierownik Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski. Przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Białymstoku. Członek ZLP, Towarzystwa im. A. Mickiewicza, Towarzystwa Kultury Teatralnej, Towarzystwa Przyjaciół Języka. Zainteresowania badawcze: literatura polska II połowy XIX i pocz. XX wieku i jej konteksty światowe. Kręgi zainteresowań: problematyka podróżopisarstwa i dokumentaryzmu, estetyka XIX wieku, antropologia młodości, sienkiewiczologia. Autorka kilkudziesięciu artykułów związanych z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Najważniejsze publikacje to: Reporteryje i reportaże. Dokumentarne tradycje polskiej prozy w 2 poł. XIX w. i na początku XX w., 1997; Czar i zaklęcie Sienkiewicza, 2003; Zabijanie klasyków, 2015; Mity sienkiewiczowskie i inne szkice tylko o nim, 2017.

Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach to pierwszy bogato ilustrowany album biograficzny, który poprzez pryzmat "życia na walizkach" przybliża postać Henryka Sienkiewicza – podróżnika. Podróż naznaczyła jego biografię i nadała jej niezwykły koloryt. Urodzony na Podlasiu w skromnej rodzinie szlacheckiej odbył wojaże, o jakich inni tylko marzyli – był w Ameryce, w Afryce, w Azji (Turcja), w Europie Zachodniej czuł się jak u siebie. Był w pełnym tego słowa znaczeniu Polakiem i Europejczykiem, a jego życiorys mógłby stanowić podstawę scenariusza filmowego lub powieści.
Album zawiera unikatowy materiał ilustracyjny z epoki – zdjęcia amerykańskiego podróżnika Johna Lawsona Stoddarda, który zjeździł cztery kontynenty i uwieczniał świat końca XIX wieku. Świat widziany oczyma Sienkiewicza. Europa, Ameryka, Afryka, Azja (Bliski Wschód) na zjawiskowych zdjęciach utrwalających miejsca, które odwiedzał Sienkiewicz (Londyn, Paryż, Nowy York, Wenecja, Ateny, Madryt). Wydawca zamieszcza także materiały ikonograficzne pochodzące z innych źródeł, staranie dobrane zdjęcia, grafiki i mapy: panoramy miast, zdjęcia rodzajowe, konterfekty noblisty, fotografie jego bliskich i przyjaciół, plany i mapy regionów, krajów i miast które odwiedzał Sienkiewicz, winiety czasopism, w których publikował. Album zawiera także zdjęcia wykonane przez pisarza w trakcie podróży do Afryki.[Wyd.Veda]

Partnerem wydania albumu jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Za: Książnica Podlaska
(opr.mk)

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook