Dodana: 26 lipiec 2016 10:09

Zmodyfikowana: 26 lipiec 2016 21:15

Rozpoczyna się Podlaska Oktawa Kultur, wielkie święto kultury

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" rozpoczyna się już dziś, we wtorek 26 lipca i potrwa do niedzieli 31 lipca. Wielkie święto kultury będzie obecne w Białymstoku i całym województwie podlaskim. Festiwal otworzy tradycyjnie parada zespołów na Placu przy Ratuszu, a zakończy koncert finałowy zespołów wytypowanych przez Międzynarodową Radę Artystyczną.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

- Zaczynamy święto różnorodności i otwartości, święto kultury czyli IX edycję Festiwalu Podlaska Oktawa Kultur – powiedział Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku na dzisiejszej konferencji prasowej, zapowiadającą imprezę. – Na festiwal przyjedzie około 500 uczestników, ponad 20 zespołów, wystąpią w Białymstoku i w 21 miejscowościach naszego województwa.

- Oktawa to już jest nazwa symboliczna, poznajemy o wiele więcej różnorodnych kultury podczas tego święta. A korzyści są obustronne – z jednej zespoły ze wszystkich stron świata pokazują nam swoją kulturę, z drugiej Białystok i cały region pokazuje się im. – powiedział Tadeusz Truskolaski Prezydent Miasta Białegostoku.

- Otworzyliśmy się na cały świat. Po raz pierwszy na festiwal przyjadą zespoły z Maroka, z Cypru, Włosi z Sycylii, Węgrzy, Rumuni, Turcy i tradycyjnie już najlepsze zespoły z Rosji, Białorusi, Ukrainy. Białystok jest dla wszystkich zespołów interesujący, chętnie tu przyjeżdżają, ale nie na wszystkich nas stać – uzupełnił informacje Andrzej Dyrdał pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

Koszt festiwalu to 750 tys. zł; budżet województwa podlaskiego przeznaczył na ten cel 600 tys. zł, miasto dofinansowało imprezę w kwocie 150 tys. zł.

- Uważam, że to dobrze wydane pieniądze, przez kilka dni mieszkańcy Białegostoku będą mogli poznawać inne kultury i z nimi obcować, a przy tym dobrze się bawić – dodał prezydent Truskolaski.

 

Choć festiwal naturalnie się rozszerza i nie zamyka się na propozycje zespołów z odległych zakątków świata, nadal jednak jego niewątpliwym atutem jest obrazowanie poprzez muzykę, taniec i sztukę zróżnicowania kulturowego województwa podlaskiego. 

Sukces wydarzenia jest również rezultatem stale poszerzającej się współpracy regionalnej i międzynarodowej zaangażowanych w jego organizację samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych, sponsorów i artystów. Współpraca ta natomiast przyczynia się do zwiększania atrakcyjności regionu zarówno wśród jego mieszkańców, jak i licznych turystów.

Nie zabraknie też reprezentacji Polski - na głównej scenie festiwalu zagrają m.in. gwiazdy muzyki tradycyjnej: Janusz Prusinowski Kompania, Tęgie Chłopy i Kapela Maliszów, wystąpi też lubelska grupa Čači Vorba na czele z Marią Natanson, postrzeganą jako jedną z czołowych polskich wokalistek folkowych.

Tegoroczna edycja to nie tylko koncerty, ale też szereg imprez towarzyszących. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany film nakręcony przez Ukraińców "Karol Szymanowski: ukraińskie ścieżki polskiego geniusza", nakręcony w Tymoszówce, miejscowości, w której artysta się urodził. Prezentacji filmu będzie towarzyszył występ zespołu z Tymoszówki z oryginalnymi pieśniami artysty.

Atrakcją będzie niewątpliwie potańcówka z muzyką tradycyjną, graną na żywo przez gości festiwalu: Tęgie Chłopy i Kapelę Maliszów. Kroki przed tą zabawą będzie można przećwiczyć podczas warsztatów polskich i ukraińskich tańców tradycyjnych, które poprowadzą odpowiednio: Piotr Zgorzelski (Janusz Prusinowksi Kompania) oraz członkowie zespołu Vesnyanka.

Do festiwalu można się przygotować poprzez naszycie lub namalowanie na ubraniach elementów ludowych – będzie to możliwe w niedzielę 24 lipca w siedzibie WOAK przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.

Przedsmakiem festiwalu był po zakończonej konferencji prasowej, występ zespołu Skowronki na placu przy Raturzu. Zespół świętuje w tym roku 30-lecie działalności artystycznej.

W załączniku Program POK 2016 oraz Lista i opisy zespołów.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook