Dodana: 25 lipiec 2017 21:29

Zmodyfikowana: 25 lipiec 2017 21:29

Już jutro Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”

10. Jubileuszowa Podlaska Oktawa Kultur rozpocznie się w środę, 26 lipca i potrwa do niedzieli 30 lipca. Na głównej scenie na białostockim Rynku Kościuszki i w 24 miejscowościach naszego województwa wystąpi 28 zespołów z 11 państw. Poinformowali o tym na dzisiejszej, 17 lipca konferencji prasowej Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Cezary Mielko i pomysłodawca festiwalu oraz wieloletni dyrektor POK Andrzej Dyrdał.

Ilustracja do artykułu IMG_6766.JPG

- Już po raz 10. Białystok stanie się stolicą wielokulturowości, a mieszkańcy miasta i turyści będą mogli poznać w pigułce folklor z całego świata – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno – Połączyliśmy siły z prezydentem Białegostoku, by Oktawa mogła się odbyć. I podobnie połączymy siły by odpędzić chmury, by na Oktawę dopisała pogoda.

- Na pewno wieczory będą gorące, ciekawe i kolorowe. Białystok to miasto kultur, nic więc dziwnego, że tu odbywa się tak wielokulturowy festiwal. W ciągu tych lat rozrosła nam się Oktawa, a mieszkańcy miasta i turyści pokochali ten festiwal – dodał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Podlaska Oktawa Kultur to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka. Co roku na festiwalu można poznać kulturę z różnych stron świata. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji, na której wystąpią zespoły z takich krajów jak:  Włochy, Cypr, Rumunia, Chorwacja, Rosja, Białoruś, Słowacja, Węgry, Turcja, Adygeja i reprezentacja Polski.

- 10 lat temu zaczęliśmy festiwal z kilkoma sympatycznymi ludźmi i z zespołami, które się głównie kojarzyły z mniejszościami narodowymi naszego regionu. A potem z całego świata przychodziły sygnały i zgłoszenia do festiwalu. I cóż – nie mieliśmy wyjścia, musieliśmy się otworzyć. Poza Australią i Antarktydą wszystkie kontynenty były reprezentowane na naszej Oktawie – dodaje z uśmiechem dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Dyrdał.

Na tegoroczny festiwal zgłosiło się 70 zespołów, wybranych zostało 28 najlepszych, z których większość już gościła na festiwalu.

Różnicą w porównaniu do poprzednich edycji będzie brak koncertu galowego ostatniego dnia festiwalu, ale jak zapowiada dyrektor Dyrdał „każdego dnia są perełki i każdy znajdzie coś dla siebie”.

Na zakończenie konferencji prasowej na deskach sceny WOAK-u wystąpił zespół RADA Dance Art, by wszystkim dać próbkę tego, co będzie się działo podczas Oktawy.

 

W załączniku poniżej: Program Podlaskiej Oktawy Kultur 2017 oraz opisy zespołów.

facebook