Dodana: 13 grudzień 2018 08:38

Zmodyfikowana: 13 grudzień 2018 08:40

"Bogowie" - live in concert w OiFP

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w niedzielę, 16 grudnia o godz.19.00 na niezwykłe wydarzenie filmowe i muzyczne zarazem – projekcję filmu „Bogowie” ze ścieżką dźwiękową na żywo. Muzykę wykona zespół kameralny OiFP pod batutą kompozytora, Bartosza Chajdeckiego.

Ilustracja do artykułu classical-music-1838390_960_720.jpg

Film „Bogowie” (2014) to historia o geniuszu polskiej medycyny – profesorze Zbigniewie Relidze, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził w 1985 roku udaną operację przeszczepu serca. W czasach, gdy tego dokonał, istniało powszechne przeświadczenie, że przeszczepy są działaniem wbrew naturze. Ten milowy krok postawiony przez profesora i jego zespół ze szpitala w Zabrzu zrewolucjonizował polską medycynę. Film opiera się na faktach i nakreśla trudne czasy, w których przyszło im działać, pokazując jednocześnie sylwetkę buntownika, który walczył o lepszy świat i uratował życie tysiącom ludzi, walcząc o każde serce. W postać profesora Religi wcielił się Tomasz Kot.

 

Projekcja filmu „Bogowie” odbędzie się dokładnie w dniu, w którym profesor świętowałby swoje 80. urodziny.

 

Muzyka stanowi bardzo istotną część filmu, a nawet fabuły. Jak mówi kompozytor, jego celem było odtworzenie odgłosów i nastroju sali operacyjnej. Taki sposób prezentacji dzieła filmowego sprzyja lepszemu odbiorowi ścieżki dźwiękowej, która czasem – choć wybitna – czasem umyka widzowi.

 

Bartosz Chajdecki, kompozytor młodego pokolenia, tworzy muzykę filmową, teatralną i telewizyjną. Jego działalność kompozytorska zaczęła się w wieku dwunastu lat. Był uczniem Zbigniewa Preisnera, a po kilku latach współpracował z krakowskim Teatrem Akne, realizował muzykę m.in. do spektaklu "A Little Requiem for Kantor", za którą został wyróżniony nagrodą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, natomiast sam spektakl był pokazywany za granicą, w Anglii, Niemczech, Francji i Brazylii.

 

Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Współpracował z Yale School of Drama, New York School of Visual Arts, a także Teatrem Samuela Becketta w Londynie. Po wykonaniu autorskiego utworu „Destination Unknown”, po koncercie w Londynie organizacja EAJC (European Association for Jewish Culture) zainteresowała się jego twórczością i postanowiła przyznać mu w 2004 roku stypendium na dalszy rozwój. Na początku lat 2000 zaczął pisać muzykę dla polskich seriali i spektakli, za soundtrack do „Czasu Honoru” został nominowany w 2011 roku do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. Komponował muzykę także do takich produkcji jak: „Chichot losu”, „Misja Afganistan”. „Baczyński”, „Bogowie”, „Moje Córki Krowy”, a także wielu innych.

 

 

Projekcja filmu „Bogowie” w reż. Łukasza Palkowskiego z muzyką na żywo autorstwa Bartosza Chajdeckiego

 

źródło: rzecznik OiFP
fot.pixabay

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook