Dodana: 26 styczeń 2015 13:33

Zmodyfikowana: 26 styczeń 2015 13:33

Uroczysta Gala wręczenia stypendiów w dziedzinie twórczości artystycznej

60 wyjątkowo uzdolnionych uczniów z Podlaskiego odebrało w piątek 23 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej. To była już dziesiąta, jubileuszowa gala rozdania tych wyróżnień. Od początku ich przyznawania stypendia artystyczne przyznano już 465 młodym ludziom, niektórym z nich kilkakrotne.

- Serdecznie Was witam i gratuluję. To dzięki takim jak Wy warto pracować i służyć. To wy jesteście naszą przyszłością, jesteście dla nas najważniejsi – przywitał stypendystów Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego. I przypomniał: - Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej uczniom uzdolnionym artystycznie ustanowione zostały w 2005 roku, po śmierci Papieża Jana Pawła II – jako żywy pomnik pokolenia JPII. W pierwszych latach przyznawano po 30 stypendiów rocznie. W 2010 roku pulę zwiększono do 45. W roku 2011 przyznano 60 stypendiów i tak jest do dziś.

A Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego przyłączył się do gratulacji, mówiąc: - To wielki zaszczyt spotkać w jednym miejscu tyle wspaniałych talentów. Mam nadzieję, że i w przyszłości pozostaniecie w naszym regionie, będziecie przynosić nam radość swoją twórczością.

Do tegorocznej edycji wpłynęły 193 wnioski o przyznanie stypendium artystycznego w wysokości 250 zł miesięcznie. O tym, komu przyznać to wyróżnienie decydowała komisja w składzie:

1. EWA BARBARA RAFAŁKO – dyrygentka, pedagog
2. KAROLINA SKŁODOWSKA – Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży 
3. ANTONINA SOKOŁOWSKA – instruktor teatralny Szefowa TEATRU „KLAPS”
4. EDYTA JURKIEWICZ   Kier. Referatu Kultury
5. RYSZARD WOLWARK -  Radny Sejmiku WP - PRZEWODNICZĄCY
6. IRENEUSZ   PRPKOPIUK –fotografik, filmowiec
7. ANDRZEJ   ZUJEWICZ – instruktor SOK SUWAŁKI

- Wyłonienie stypendystów to była przyjemna, ale i stresująca praca, bo przecież nagrodzić chcieliśmy wszystkich – podkreślała Ewa Barbara Rafałko, jedna z członkiń komisji. – Mam nadzieję, że te nasze wybory są słuszne. Cieszy, że tak wielu młodych ludzi chce się zajmować sztuką artystyczną: malarstwem, muzyką, filmem, modą.

O tym, jak ważne jest to stypendium zaświadczał Mateusz Sacharzewski, pochodzący z Bielska Podlaskiego aktor z powodzeniem grający w filmach, który wspólnie z Heleną Marcinkiewicz z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP i Julią Przestrzelską z Łomży prowadził tegoroczną galę.

- Stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymałem dziesięć lat temu, w czasie pierwszej edycji jego przyznawania – wspominał w czasie uroczystości Mateusz. – Dla mnie to było niezwykle ważne, bo dzięki temu mogłem sobie pozwolić na regularne przyjazdy do Białegostoku, by pod okiem profesjonalistów przygotowywać się do egzaminów na Akademię Teatralną. I udało mi się, na Wydział Aktorski AT im. Aleksandra Zelwerowicza zostałem przyjęty już za pierwszym razem. A pismo z Urzędu Marszałkowskiego z informacja o przyznaniu mi stypendium przechowuję do dzisiaj i wyrzucać nie mam zamiaru.

Ogromne znaczenie to stypendium ma i dla tegorocznych wyróżnionych. W imieniu nagrodzonych artystów podziękowania Marszałkom Mieczysławowi Baszce, Maciejowi Żywno i prof. Marianowi Szamatowiczowi, Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Podlaskiego, złożyli: Marta Jankowska (tkanina dla Marszalka), Ania Narel, Grabowska Natalia, Kamila Borys, Kasia, Paulina Niemyjska i Grzegorz Kostrzeba.  

- Chciałem w imieniu Panów Marszałków i swoim własnym pięknie podziękować za dzisiejsza galę. Jak mówi angielskie powiedzenie: „Genius is one percent inspiration, ninety-nine percent perspiration (w dowolnym tłumaczeniu: „Jeden procent natchnienia, 99 proc. wypocenia” – przyp. red.), co oznacza że bez pracy talent nie ma szansy na rozwój. Dzisiejsze występy dostarczyły mi wiele wzruszeń. Przypomniały mi moje własne doświadczenia. Wiele lat miałem przesłuchanie do Opery Narodowej, byłem nawet namawiany do wybrania innej drogi życiowej, ale posłuchałem Dziadka i teraz pomagam zajść w ciążę wszystkim tym którzy nie mogą – wspominał prof. Szamatowicz. Nie było się i bez odrobiny „prywaty”: - Chciałem też szczególnie serdecznie podziękować stypendystom i orkiestrze z mojego rodzimego liceum w Suchowoli.

Na koniec uroczystości wicemarszałek Maciej Żywno jeszcze raz zapewnił, że w kolejnej edycji liczba stypendystów zostanie zwiększona.
- Myślę, że możecie być o to spokojni, bo bardzo nam zależy, by w przyszłym roku spotkać się z wszystkimi utalentowanymi ludźmi w naszym województwie – podkreślił. - Wasza pasja jest potrzebna. Wasza pasja ładuje nasze akumulatory.

Pełna lista tegorocznych stypendystów w dziedzinie twórczości artystycznej: Stypendyści 2015.doc

Uroczystą galę już po raz dziesiąty poprowadziła Helena Marcinkiewicz z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

W części artystycznej wystąpili:

1. KASIA DRUŻBAzaśpiewała ''Jaki piękny świat'' Alicji Majewskiej. Kasia jest uczennicą I klasy Gimnazjum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce oraz  Hajnowskim Dom Kultury pod okiem pani Marty Gredel

2. KADEJ FILIP I KOPYTIUK KAMILA zaprezentowali tańce: Polka i oberek. Młodzi artyści pochodzą z Mielnika, uczą się w Zespole Szkół im. Unii Mielnickiej. Ćwiczą pod okiem pana Krzysztofa Szyszko w Kole tanecznym „Sosenka” w Mielniku.

3. KASIA SZYMAŃSKA I MACIEJ SYCZEWSKI - wykonali piękny polski taniec miłości - „Kujawiak. LO im. Armii Krajowej w Brańsku, Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska.    

4. MAKSYM FIONIKzarecytował wiersz pt.: „ Kniaź" Ludmiły Rubleuska. Maksym jest jednym z najbardziej kreatywnych i uzdolnionych członków Zespołu teatralnego „Antrakt” przy Bielskim Domu Kultury. Jest członkiem Zespołu „Żemerwa”. Recytuje w języku polskim, białoruskim i rosyjskim.

5. WERONIKA  ZIMNOCHzagrała Adagio z Sonaty G moll na skrzypce solo J.S Bacha. Jest uczestniczką zajęć w Pracowni Literatury MDK w Białymstoku i tu ma niezwykłe sukcesy w dziedzinie poezji. Bezapelacyjnie wygrała 1 edycję Konkursu Literackiego im Wiesława Szymańskiego organizowanego przez Polskie Radio Białystok. Należy do grona wyróżniających się uczniów Zespółu Szkól Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku.

6. KASIA  NOWICKA – flet poprzeczny. zagrała Serenadę orientalną Ernesto Köhlera. Uczennica I klasy OSM II st. w Białymstoku.

7. GABRYSIA KORZIŃSKA - śpiew operowy,  „Ave Maryja” Giulio Caccini

8. FILIP SZCZEPKOWSKI – aktor 9 lat. W wieku 5 lat wystąpił w filmie promującym Suwałki, Zachwycił publiczność i ekspertów monodramem „Rozczarowany Rumak Romuald”, skąd zapamiętał go Profesor Wiesław Komasa. Zagrał w filmie „Miasto44”, serialu „Przyjaciółki”. Ostatnio powierzono mu kolejna dużą i trudną rolę dziecięcą w międzynarodowej angielsko-polsko-japońskiej produkcji. 

9. ZESPÓŁ STEBŁO –  w składzie Dominika Błahuszewska, Patryk Misiejuk i Jakub Szeremeta – wykonali utwór „Modlitwa”. Uczniowie Niepublicznego Gimnazjum św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

10. WIKTOR KLIMASZEWSKI – street dance. I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku

11. KAROL JÓŹWIK, film – „Sękacz”. Uczeń Publicznego Gimnazjum nr 32 i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Białymstoku w klasie prof. Romana Hoffmanna. Jego główna działalność artystyczna skupia się wokół wiolonczeli (laureat wielu konkursów wiolonczelowych), chociaż bardzo interesuje się kompozycją, szczególnie dzieł scenicznych. W wieku 12 lat napisał swoją pierwszą operę, która została wystawiona i doceniona przez krytyków - "KOMOR I TĘCZA". Napisał jeszcze wiele dzieł operowych i musicalowych, które aktualnie czekają na wystawienie. Napisał muzykę do spotu promującego podlaski produkt regionalny - sękacz. Spot wygrał główną nagrodę w konkursie Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego "Projekt z mojej okolicy".

12.  ELŻBIETA ZAJKO, SZCZEPAN SZUBZDA I ICH GOŚĆ KAMIL POMYKAŁA (ZESPÓŁ SOUL BAND) - zaprezentowali ,,Jovano, jovanke" - tradycyjną pieśń macedońska i ,,Oddech" – piosenkę autorską zespołu.
Zespół powstał na początku listopada 2014 i  ma już na swoim koncie wygraną w wojewódzkim konkursie  poezji śpiewnej ,,Kuźnia 2014". Młodzi, zdeterminowani  z pasją do tworzenia. Grają z duszą i sercem. Kamil Pomykała - klarnet i Szczepan Szubzda - akordeon (Zespół  Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku) oraz Elżbieta Zajko - wokal (I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku).   

13.  LAURA NAROLEWSKA, SARA ABOUHILAL I JULIA DMOCHOWSKA -,,Oj swatko, swateńko", utwór z musicalu Opery i Filharmonii Podlaskiej „Skrzypek na dachu” w którym młode artystki występują.

14.  pokaz mody MARII JASIUK z Zespołu Szkól Technicznych i Ogólnokształcących im. St. Staszica w Białymstoku.
 
________________________________________

STYPENDIA - to pierwsza taka inicjatywa o zasięgu wojewódzkim promująca młodzież uzdolnioną artystycznie z województwa podlaskiego.

Komisja przy ocenie wniosków bierze pod uwagę całe terytorium województwa, różnorodność talentów, rozpiętość wiekową, warunki rozwoju talentu. Na podstawie opinii komisji (ekspertów w dziedzinie edukacji kulturalnej z naszego województwa) - Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał 60 uczniom uzdolnionym artystycznie stypendium w wysokości po 250 zł miesięcznie każde, na 2015 rok.

RELACJA VIDEO Z GALI W iTV WROTA PODLASIA

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook