Dodana: 16 maj 2019 11:49

Zmodyfikowana: 16 maj 2019 11:49

25 lat Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego

Przez te wszystkie lata szlak stał się „perełką” Podlasia przyciągającą co roku wielu turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jest wymieniany jako jedna z głównych atrakcji turystycznych promujących walory kulturowe naszego regionu. Z okazji okrągłego jubileuszu Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego w dniach 1 - 3 maja odbył się Piknik etnograficzny w Czarnej Wsi Kościelnej.

Uczestnicy jubileuszowego spotkania siedzący przy stole

Głównym celem funkcjonowania Szlaku jest ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, kontynuujących wielowiekowe tradycje rękodzieła regionu oraz udostępnienie ich turystom i koneserom sztuki ludowej. Organizowany co roku Piknik etnograficzny na szlaku jest wydarzeniem, które przyczynia się w dużej mierze do promocji regionalnego dziedzictwa kulturowego związanego z tradycyjnym rzemiosłem i zwyczajami.

W dniach od 1 do 3 maja, w godz. 11.00-17.00 rękodzielnicy i artyści ludowi związani ze Szlakiem prezentowali swoje pracownie, wyroby, i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania. Zapraszali także turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.  W trakcie wydarzenia przygrywali muzykanci: Trio Akordeonowe i Kapela Batareja, odbyła się nawet potańcówka z zespołem Miód na serce.

Z okazji Jubileuszu 25-lecia w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego twórcy związani ze Szlakiem Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego otrzymali jubileuszowe gratulacje i upominki od Marszałka Województwa Podlaskiego – Artura Kosickiego (przekazane przez pracownika Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP) oraz Krystyny Kunickiej z Działu Plastycznego WOAK.

Dyrektor Domu Kultury w Czarnej Białostockiej Grzegorz Bogdanowicz oraz zastępca burmistrza - Wiesław Majewski wręczyli wyróżnienia osobom, które przyczyniły się do powstania i rozwoju szlaku. Otrzymali je:

  • Irena Staniszczak
  • Stanisława Kowalczuk
  • Wojciech Kowalczuk
  • Krzysztof Karpieszuk

Podziękowania za wsparcie finansowe pikników etnograficznych inaugurujących sezon na Szlaku Rękodzieła otrzymali:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
  • Starostwo Powiatowe w Białymstoku
  • Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Podziękowania otrzymali:

  • Ania Stefańczuk - za współpracę z rękodzielnikami i twórcami na szlaku, za organizację i koordynowanie pracy Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie.
  • wszyscy twórcy z poszczególnych pracowni - za przekazywanie kolejnym pokoleniom wartości i walorów dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

DKiDN UMWP           

fot. Grzegorz Wilczewski/UM Czarna Białostocka

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook