Dodana: 27 wrzesień 2005 11:44

Zmodyfikowana: 27 wrzesień 2005 11:44

Malarze polscy w Monachium - album

Od 5 maja do 31 sierpnia w Suwalskim Muzeum Okręgowym można było oglądać niezwykłą wystawę „I po co myśmy tam jechali? Malarze polscy w Monachium". Teraz prace prezentowane na wystawie można obejrzeć w wydanym przez muzeum albumie.

                

To bogato ilustrowany album (w dwóch wersjach językowych), który przybliża sylwetki najwybitniejszych polskich malarzy oraz obrazy "monachijskie".


Fot. duża obraz Juliusza Kossaka "Polowanie na saniach" (1869)

Wydawnictwo za pośrednictwem ambasady niemieckiej (która udzieliła pomocy finansowej i zadeklarowała zakup pewnej części nakładu) oraz muzeów z Monachium będzie rozprowadzane w Niemczech. W Polsce można je kupić w księgarniach, domach aukcyjnych i galeriach.


Fot. obraz Stanisława Witkiewicza "Na pastwisku" (1875)

Na suwalskiej wystawie można było zobaczyć ponad 200 obrazów najwybitniejszych polskich malarzy XIX i XX wieku. Prezentowane były dzieła m.in. Aleksandra Lessera, Józefa Simmlera, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Władysława Maleckiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Rapackiego i kilkudziesięciu innych twórców.


Fot. duża obraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego "Napad wilków" (ok. 1890)

Wystawa pokazała nie tylko powstałe w Monachium obrazy polskich artystów, ale też dzięki wielkogabarytowym zdjęciom miasta i aranżacji malarskiej pracowni z tamtego okresu, oddała artystyczną atmosferę bawarskiej stolicy.


Fot od lewej: obraz Aleksandra Lessera "Miłość" (1836?), obraz Jana Matejki "Władysław Jagiełło z Witoldem modlący się przed bitwą pod Grunwaldem" (1855)

Mianem "Monachijczycy" określani są malarze z Polski, którzy począwszy od lat trzydziestych XIX wieku do wybuchu pierwszej wojny światowej powszechnie wyjeżdżali na studia malarskie do Monachium. Zapisywali się do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych lub wielu prywatnych pracowni malarskich, tam studiowali i tworzyli.  Polacy w stolicy Bawarii stworzyli liczną i ważną kolonię artystyczną. Wrastali na kilka, kilkanaście lat bądź na całe życie w Monachium, nie tracąc kontaktu z ojczyzną. Ich twórczość zachowała polski charakter, polską duchowość i egzotykę, temperament i żywiołowość.

Wernisaż wystawy „I po co myśmy tam jechali? Malarze polscy w Monachium" zapoczątkował obchody Roku Polsko-Niemieckiego w województwie podlaskim.

„Monachijczycy” to największe w regionie przedsięwzięcie wystawiennicze. Powstało w oparciu o autorski projekt pracowników suwalskiego muzeum. Kwerenda i odszukiwanie obrazów w muzeach, instytucjach i prywatnych zbiorach trwało dwa lata. Ekspozycja była też prawdopodobnie pierwszą w Polsce wystawą w tak szeroki sposób prezentującą polską sztukę powstałą w Monachium.

Wystawa była największym z dotychczasowych przedsięwzięciem kulturalnym, organizacyjnym i finansowym w regionie. Kierownictwu muzeum udało się pozyskać finansowe wsparcie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, od sponsorów oraz z Urzędu Marszałkowskiego.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook