Dodana: 7 luty 2011 09:52

Zmodyfikowana: 7 luty 2011 09:52

Podlaskie obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem zainaugurowane

W słoneczne sobotnie popołudnie, 10 lipca 2010 roku od Katedry Białostockiej pod Ratusz przemaszerowały wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego inaugurując tym samym wielkie wydarzenie: rekonstrukcję historyczną Koncentracji Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego na Podlasiu w 1410 roku z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.

FOTORELACJA

Przybyłe na białostocki rynek wojska przywitali mieszkańcy, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz przedstawiciele Ministerstw Kultury Republiki Białoruś i Litwy.

- Drodzy goście i uczestnicy podlaskich obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, w imieniu swoim i współorganizatorów tego bezprecedensowego wydarzenia,  pragnę bardzo serdecznie powitać wszystkich obecnych na inauguracji pierwszej wielkiej rekonstrukcji historycznej „Koncentracji Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego na Podlasiu”. Cieszymy się, że obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem na Podlasiu mają wymiar międzynarodowy, a ich organizacja i realizacja przebiega we współpracy z naszymi najbliższymi sąsiadami - z Litwy i Białorusi. W ten letni weekend będziemy mieli okazję obcować z wyjątkowym w formie przekazem historycznym, który opowiada o naszych dawnych dziejach. Życzę dobrej zabawy. – powiedział otwierając uroczystość marszałek Jarosław Dworzański.

Marszałek podziękował także posłowi Robertowi Tyszkiewiczowi, który pomógł w pokonaniu barier związanych z wizami dla licznej grupy uczestników koncentracji z Białorusi.

W imieniu Ministra Kultury Republiki Białoruś słowa wstępu i podziękowania za możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu odczytał jego przedstawiciel:  
"Drodzy przyjaciele w historii świata bywają wydarzenia, które kształtują epokę, zmieniają one los całych narodów, pamięć o nich trwa poprzez wieki. Bez wątpienia jednym z takich epokowych wydarzeń jest Bitwa pod Grunwaldem, która wyznaczyła los wielu europejskich narodów, wpłynęła na bieg historii naszego kontynentu. Grunwaldzki szlak zaczął się właśnie tu na białorusko-polsko-litewskim pograniczu. Pamięć o bohaterskiej walce o wolność i niezależność ojczystego kraju żyje w naszych sercach i buduje poczucie wiary w potencjał narodu. (…) Wyrażam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli rozpocząć realizację trójstronnych projektów dotyczących upamiętnienia wielkich kart naszej wspólnej historii, zachowania wspólnego dziedzictwa i wzajemnego wzbogacania kultur naszych narodów. (…) Historia nas łączy i jednoczy".

Przedstawiciel Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej, również przeczytał słowa ministra skierowane do włodarzy i mieszkańców naszego regionu:
"Świętujemy rocznicę jednego z tych wydarzeń historycznych, które na długo pozostają w pamięci naszych narodów: Polaków, Litwinów i Białorusinów zamieszkujących dawne terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego. (…) Nie mogliśmy zapomnieć o nim i my w wieku XXI, czego wyrazem jest zorganizowana na terenie Województwa Podlaskiego koncentracja wojsk. Podlasie było jedną z głównych baz wypadowych w walce z Zakonem. Zasoby ludzkie i naturalne tego regionu miały istotne znaczenie w walkach Wielkiego Księstwa Litewskiego z Zakonem i znacznie przyczyniły się do zwycięstwa w Bitwie pod Grunwaldem. (…) Niezmiernie jest nam miło że w Województwie Podlaskim, najbliższym geograficznie i kulturowo sąsiedzie Państwa Litewskiego dla uczczenia Bitwy pod Grunwaldem zorganizowano międzynarodową imprezę, nie przypadkiem zwaną Koncentracją Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przedsięwzięcie to ma na celu przedstawić nie tylko wkład Podlasia, ale również całego Wielkiego Księstwa Litewskiego w walce z Zakonem Krzyżackim oraz kulturę zamieszkujących te tereny narodów".

Poseł Robert Tyszkiewicz odczytał fragment listu, który skierował w imieniu Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego, Wiceminister Piotr Żochowski, Sekretarz Stanu, który jest przewodniczącym komitetów do spraw przygotowania obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem:
„Pragnę wyrazić wdzięczność za zaangażowanie w tegoroczne obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, której pamięć jest szczególnie istotna dla Polaków. To nie tylko  wielkie militarno-polityczne zwycięstwo, ale także ważny element polskiej tożsamości narodowej. Jestem przekonany że  odtworzenie i przypomnienie historycznej koncentracji wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego na Podlasiu znakomicie wpisuje się w szeroką panoramę obchodów, podkreślając ich doniosłość. Spotkanie grup rekonstrukcyjnych z Polski, Litwy i Białorusi, wspólne pokazy wal rycerskich, koncert, warsztaty rzemiosł, niewątpliwie odegrają znacząca rolę w budowaniu dialogu i porozumienia z przedstawicielami narodów które 600-lat temu razem podjęły trud walki o wolność i niezależność”.

Jako przedsmak tego co, 11 lipca wydarzy się na terenie Białostockiego Muzeum Wsi, mogliśmy podziwiać walki rycerskie z udziałem około 40 rycerzy. Było też coś dla duszy – koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołów: „Stary Olsa” i „Javaryna” i pokaz starodawnych tańców.

 Wieczór zakończył się pokazem fireshow.

Czytaj więcej informacji o imprezie.

Projekt zrealizowano ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury.

Projekt Grunwald 1410 - 2010 otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) i jest realizowany w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej Programu Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook