Dodana: 3 październik 2017 11:18

Zmodyfikowana: 3 październik 2017 11:19

Można już podziwiać efekty prac konserwatorskich, restauratorskich oraz budowlanych przy obiektach zabytkowych, dofinansowanych przez Samorząd Województwa Podlaskiego

W ramach przyznanych na 2017 r. dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy obiektach zabytkowych Samorząd Województwa Podlaskiego wsparł 22 zadania. Wśród obiektów znajdują się zabytki ruchome oraz nieruchome.

Ilustracja do artykułu Dom Biskupi Łomża aut. fot. ks. Dariusz Dąbrowski.JPG

Zakończono już m.in. prace przy Pałacu Biskupim w Łomży. Budynek wzniesiono w 1925 roku. Stanowi on przykład neoklasycystycznej architektury rezydencjonalnej. W pomieszczeniach zabytkowych jak i otoczeniu parkowym Pałacu odbywają się  liczne koncerty oraz spotkania z udziałem mieszkańców województwa. Samorząd Województwa dofinansował w tym roku drugi etap wykonania izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych oraz odwodnienia budynku.

Poddany zabiegom konserwatorskim nagrobek Modliszewskich stanowi natomiast przykład cennego zabytku ruchomego sztuki sepulkralnej. Obiekt usytuowany jest na ścianie nawy południowej kościoła katedralnego św. Michała Archanioła w Łomży. Nagrobek Elżbiety i Andrzeja Modliszewskich – Starościanki chęcińskiej i Andrzeja Modliszewskiego starosty łomżyńskiego i kolneńskiego, ufundowany w 1589 roku, przypisywany jest warsztatowi rzeźbiarskiemu rejonu krakowskiego; wpisuje się w cykl nagrobków o podobnej stylistyce. Renesansowy nagrobek ma charakter piętrowy. Całość wykonano z wapienia, uzupełniając tablicami inskrypcyjnymi z brunatnego marmuru. Nagrobek odznacza się ciekawie rozbudowaną architekturą z poczuciem tektoniki, swobodnym układem postaci leżących, bogatą ornamentyką oraz przemyślanym opracowaniem bryły, postaci i ubiorów. Dzięki dofinansowanym przez samorząd województwa podlaskiego pracom badawczym, konserwatorskim oraz estetyzującym zabytek odzyska dawną świetność. Obiekt będzie dostępny dla zwiedzających w listopadzie br.

Dobiega końca trzeci etap prac w XVII-wiecznym Kościele św. Doroty w Winnej-Poświętnej. Samorząd Województwa Podlaskiego od lat wspiera działania przy obiektach architektury drewnianej. Ten wyjątkowej klasy zabytek otrzymywał także dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas pierwszego etapu spionizowano i ustabilizowano bryłę, w drugim etapie wyremontowano dach, wymieniono stolarkę drzwiową, oszalowano kościół z zewnątrz. Od 2015 roku kościół jest nieczynny. W najbliższych latach planowane jest odtworzenie wnętrza, co pozwoliłoby w pełni na przywrócenie obiektu na mapę najcenniejszych zabytkowych barokowych pereł.

Samorząd Województwa Podlaskiego od 2013 roku wspiera także prace przy Molennie p.w. Św. Nikoły w Suwałkach - jednej z trzech drewnianych świątyń wspólnoty
staroobrzędowców, wzniesionej z początkiem XX wieku. Jej stan zachowania wymagał podjęcia pilnych prac konserwatorskich. Dzięki wieloletniemu wysiłkowi i kompleksowej opiece będzie możliwe udostępnienie zabytku na cele społeczne, religijne oraz turystyczne.

Serdecznie polecamy Państwa uwadze temat ochrony dziedzictwa kulturowego i zachęcamy do odwiedzenia wspomnianych miejsc.

Tekst Małgorzata Mruczek

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook