Dodana: 13 maj 2019 11:02

Zmodyfikowana: 6 wrzesień 2019 09:56

„Polski splot” to hasło tegorocznych 27. Europejskich Dni Dziedzictwa

W 2019 roku w dniach 7-8 i 14-15 września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”.

Ilustracja do artykułu EDD_mail_.png

 

Temat ten wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją dla organizatorów wydarzeń do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

Wydarzenia wpisujące się w hasło przewodnie EDD będą przybliżały ich uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, przybliżając sylwetki osób, które angażowały się w proces budowania i utrwalania państwowości. Temat, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i nowe instytucje po okresie niewoli.  

Czytany wprost umożliwia organizację wydarzeń nawiązujących do tematu mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich, a co za tym idzie zakładów przemysłowych (przędzalni).

Dodatkowo materiał, osnowa na której powstało Państwo Polskie, to istna mozaika utkana ze splotów wielu tradycji oraz regionów etnograficznych z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym. Temat dziedzictwa niematerialnego warto podjąć również w kontekście wybrania Polski na wiceprzewodniczącego Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na kadencję 2018-2019 jak również pierwszego polskiego wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Narodowy Instytut Dziedzictwa od lat odpowiedzialny jest za kształtowanie polityki wobec ochrony dziedzictwa niematerialnego.

Motyw splotu symbolizujący proces jednoczenia, budowy jest okazją do poświęcenia uwagi architekturze funkcjonalnej powstałej w okresie II RP. Architekci, urbaniści niczym tkacze kształtowali kraj od podstaw, odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta, budując siedziby nowych instytucji. Architektura niepodległej to śmiałe realizacje takie jak np. Drapacz Chmur w Katowicach, gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdyni czy tzw. Szklany Dom w Warszawie.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2019 to 7-8 i 14-15 września.  Każda edycja EDD posiada swój temat przewodni zgodnie z którym przygotowywany jest program wydarzeń EDD. Co roku hasło jest zatwierdzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2019 roku Europejskie Dni Dziedzictwa tematycznie będą koncertowały się wokół kwestii odbudowy państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa i przygotowania wydarzenie związane z historią i zabytkami swojego miejsca. 

Jakie wydarzenia można zorganizować w ramach EDD i inne ważne informacje znajdziecie Państwo na stronie:

https://edd.nid.pl/

https://edd.nid.pl/zorganizuj-wydarzenie/

Zapraszamy również do kontaktu z koordynatorem regionalnym, którym jest Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Imię i nazwisko: Marta Pacewicz

Telefon: 85 66 54 173

E-mail: marta.pacewicz@wrotapodlasia.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu promujacego Europejskie Dni Dziedzictwa 2019!mat. org

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook