Dodana: 2 październik 2020 11:43

Zmodyfikowana: 2 październik 2020 11:51

Na szlaku Architektury Drewnianej Tykocina

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w sobotę (12.09) Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast zorganizowało wraz z mieszkańcami zabytkowych domów wycieczkę po Tykocinie pn. „Na szlaku Architektury Drewnianej Tykocina”.

Kilkoro ludzi w średnim wieku stoi na tle starego domu

Na trasie spaceru uczestnicy odwiedzili siedem zabytkowych prywatnych domów drewnianych, zawierających w sobie pamięć kilku pokoleń tykocinian. Do kilku z nich mogli wejść, obejrzeć konstrukcję, poznać ich dawnych mieszkańców i obecne przeznaczenie.

Domy drewniane, zabytki architektury, to cenne dziedzictwo Tykocina, pozwalające wejść w bliski kontakt z historią miasta ostatnich kilkudziesięciu lat, a nawet sięgnąć czasów Branickich.

Uczestnicy mieli okazję poznać zróżnicowanie społeczne historycznego Tykocina. Domy tykocińskie mówią wiele o losach żydowskiej społeczności, katolików i przybyłych w XVIII w. do Tykocina emigrantów z Saksonii.

W domu państwa Borowskich na Kaczorowie, gdzie mieściła się olejarnia, a przed wojną mieszkała rodzina żydowska odbyła się projekcja dwu filmów o Tykocinie. Pierwszy z nich, „Mój pałac taki” z 2020 roku, współfinansowany ze środków Województwa Podlaskiego, zrealizowało Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast. Drugim z filmów były „Ślady” nakręcone na taśmie 8 mm w roku 1986. Na zakończenie spaceru w domu należącym do rodziny pp. Bielawców odbyła się degustacja domowych konfitur z tegorocznych owoców.

W organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa wsparcie okazali: Andrzej Borowski i Barbara Ostrowska z domu przy ul. Piłsudskiego 57 (dawna olejarnia), Konrad Troll z Gdańska za przekazanie informacji o Franciszku Trollu i rodzinie z domu  przy ul. Choroszczańskiej 13,  Witold Zalewski, Ryszard Zubrzycki za zaprezentowanie uczestnikom wycieczki domu przy ul. Jordyka 4, Elżbieta i Jakub Pogorzelski za oprowadzenie po domu przy ul. Klasztorna 5 oraz Jadwiga i Henryk Bielawiec za przyjęcie w ich domu przy ul. 11 Listopada 25.

Podczas spaceru po Tykocinie i projekcji filmów uczestnikom towarzyszyła ekipa  "Obiektywu" z  TVP Białystok.

 

Źródło: Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast

Oprac. Marcin Nawrocki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook