Dodana: 29 grudzień 2020 15:31

Zmodyfikowana: 29 grudzień 2020 15:46

EDD 2021 pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”!

Regionalne, tradycyjne kulinaria, od pokoleń przygotowywane według tych samych receptur, rodzinne biesiady przy wspólnym stole, świętowanie – to wszystko niewątpliwie jest naszym dziedzictwem kulturowym. Dlatego kolejna odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) odbywać się będzie pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”.

Plakat zapowiadający wydarzenie. Napis Europejskie Dni Dziedzictwa. Na zdjęciu rodzina przygląda się kucharce przy pracy.

Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach.
Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

 

Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie przez żołądek do serca, a mamy nadzieje, niemal pewność, że my Polacy kochamy nie tylko jedzenia, ale również kulturę. Posiłek to nie tylko poszczególne produkty, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Przyszłoroczna edycja ma przypomnieć nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.

 

Niech będą to również opowieść dziadków, pradziadków, legendy domowe – co jadło się w czasie powstań, jak kuchnia poszczególnych zaborów różni się od siebie? Co było kiedyś przysmakiem, czym częstowano żołnierzy? Za jakim rarytasem tęskniono tuż po wojnie? Posłuchajmy co mają do powiedzenia nasi przodkowie! 

- Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury. Warto je odkryć! - podkreślają przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa, inicjatora i organizatora wydarzenia - Nie zapomnijmy o znanym z okresu dwudziestolecia międzywojennego haśle reklamowym autorstwa Melchiora Wańkowicza CUKIER KRZEPI !, uznawanym za jedną z największych akcji reklamowych w dziejach naszego kraju. Nas niech krzepią „Smaki Dziedzictwa”!


Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. Każda edycja EDD posiada swój temat przewodni zgodnie z którym przygotowywany jest program wydarzeń.Co roku hasło jest zatwierdzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. O otwarciu naboru wydarzeń z województwa podlaskiego do tegorocznej edycji poinformujemy wkrótce.


źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa
oprac. Aneta Kursa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook