Dodana: 23 wrzesień 2020 15:42

Zmodyfikowana: 20 styczeń 2021 14:53

EDD 2020 w Filipowie - „Nasza droga. Filipowski Bieg Jaćwinga. 450-lecie nadania herbu Filipowa.”

W niedzielę (20.09) w Filipowie odbył się Filipowski Bieg Jaćwinga. Zawody biegowe połączone były z IV Półmaratonem Doliną Rospudy, a w obu biegach wzięło udział nieco ponad sto osób, w tym osoby niepełnosprawne poruszające się na specjalnych rowerach, tzw. handbike'ach. Zawodnicy mieli do pokonania 21,097 km (w przypadku półmaratonu) oraz 12,5 km (w przypadku Filipowskiego Biegu Jaćwinga).

Biegacze na mecie.

Tegoroczna edycja zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Aktywni znad Rospudy” Filipowskiego Biegu Jaćwinga miała charakter wyjątkowy, ponieważ nawiązywała do przypadającej w tym roku, 450. rocznicy nadania praw miejskich oraz herbu dla Filipowa. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków publicznych Starostwa Powiatowego i wpisane w obchody 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

W pomoc przy obsłudze Filipowskiego Biegu Jaćwinga oraz IV Półmaratonu Doliną Rospudy zaangażowała się filipowska młodzież - uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie, a także strażacy z jednostek Ochotniczych  Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Filipów i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie. Wolontariusze ubrani byli w specjalnie zakupione na tę okazję koszulki z herbem. Co więcej, na terenie, na którym odbywało się wydarzenie rozwieszone zostały banery upamiętniające tę szczególną rocznicę. 

Zawodnicy biorący udział w rywalizacji wystartowali z placu znajdującego się za budynkiem Urzędu Gminy Filipów i ruszyli w 12,5 -kilometrową trasę biegnącą z Filipowa do Jeziora  Garbaś i z powrotem (w przypadku Filipowskiego Biegu Jaćwinga) oraz ponad 21-kilometrową trasę z Filipowa do sąsiedniej Gminy Bakałarzewo i z powrotem.  

Ogłoszenie wyników i dekoracje zwycięzców odbyły się na placu za budynkiem Urzędu Gminy Filipów. Filipowski Bieg Jaćwinga był szczęśliwy dla zawodników. Zarówno zwyciężczyni w kategorii kobiet, jak i zwycięzca w kategorii mężczyzn pobili rekord czasowy w pokonaniu trasy i otrzymali nagrody pieniężne!

 

źródło: Biuro Dziedzictwo UMWP
oprac. Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook