Dodana: 8 czerwiec 2017 14:56

Zmodyfikowana: 8 czerwiec 2017 20:32

Mistrz Strumiłło widziany oczami dzieci

Jak wygląda portret artysty? Jak uchwycić osobowość prawdziwego mistrza? Czy oddać go w realnym obrazie czy też surrealistycznej wizji? I wreszcie, jak wygląda artysta widziany oczami dzieci? Efekty są zaskakujące i z pewnością godne uwagi …. W czwartek ( 08.06 ) w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Portret Artysty”. Z ponad trzystu nadesłanych prac, wyróżniono i nagrodzono pięćdziesiąt portretów Andrzeja Strumiłły stworzonych przez uczniów podlaskich szkół. W uroczystej gali wzięli udział Profesor Andrzej Strumiłło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno i oczywiście młodzi laureaci. Gospodarzem spotkania był dyrektor WOAK Cezary Mielko.

Ilustracja do artykułu IMG_9101.JPG

 - „Portret artysty” – to inicjatywa WOAK, podjęta w związku z trwającym w naszym regionie rokiem profesora Andrzeja Strumiłły - podkreślał Cezary Mielko -  W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podlaskiego. Zachęcaliśmy do zapoznania się z pracą Mistrza, pasjami i twórczością. Liczyliśmy na umiejętność wyszukiwania informacji, zdjęć, filmów, które zainspirują do pracy własnej, aby powstał portret, ukazujący więcej niż tylko wizerunek postaci.
Do konkursu nadesłano ponad trzysta prac, z czego komisja konkursowa wybrała i nagrodziła pięćdziesiąt. Profesor nie ukrywał radości, że konkurs plastyczny cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem.
- Istnieje takie słowo ikonosfera - to jest  codzienny obraz,  który nas otacza – mówił zwracając się do młodzieży – Ikonosfera to jest świat widzialny bez przerwy, świat który cały czas nas atakuje. Wszystko jest tym światem – meble, odzież, twarz przyjaciela, to jest stale obecne i należy umieć się w tym poruszać. Naukę o świecie zdominowało słowo, odsuwając w cień nauki plastyczne. Tym bardziej cieszy mnie, że używacie właśnie obrazu do opisywania tego świata.
Podsumowanie konkursu było jednocześnie wernisażem wystawy nagrodzonych prac. Będzie je można oglądać do końca czerwca w Sali Różowej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury przy ul. Kilińskiego. Warto tam zajrzeć i zobaczyć jak różnie młodzi plastycy widzą Mistrza
- Dotychczas pana profesora oglądaliśmy  poprzez jego twórczość, pokazywał nam świat widziany jego oczami  – podkreśla  marszałek Maciej Żywno - Tym razem trzystu młodych mieszkańców naszego regionu pokazało nam Profesora swoimi oczami. To jest trzysta różnych interpretacji wspaniałego artysty.

Informacje dotyczące laureatów Konkursu plastycznego "Portret Artysty" i galarię portretów można oglądać też na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury 

Relacja TV ze spotkania młodzieży z  Andrzejem Strumiłłą znajduje się TUTAJ 

ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook