Dodana: 8 kwiecień 2016 13:30

Zmodyfikowana: 11 lipiec 2016 15:22

Wrzesień 2016

Wystawa fotografii Anny Worowskiej

Zabłudów, 1 września 2016, godz. 17:00

organizator: Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie

miejsce: Klub Pod Burmistrzem, ul. Rynek 8

tel. 85 718-84-43

e-mail: moak@o2.pl

www.moak-zabludow.pl

Wystawa fotograficzna znanej białostockiej artystki, autorki wielu albumów. Przez lokalną prasę nazwaną poetką obiektywu. Z wykształcenia biolog, z zamiłowania fotografik. Jej zdjęcia znaleźć można w wielu wydawnictwach a nawet podręcznikach. Tym razem na otwarciu wystawy zatytułowanej „Podlaskie zakątki” będzie można obejrzeć również prezentację jej autorstwa pt: „Podlaskie krainy”.

 

XVII Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie

4 września 2016

Teren przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie /gm. Choroszcz/

W niedzielę 4 września w Kruszewie odbędzie się XVII Ogólnopolski Dzień Ogórka. Ta impreza odbywa się corocznie już od 2000 r. Jak sama nazwa wskazuje tematyka święta obraca się wokół ogórka. Okolice Kruszewa słyną właśnie z upraw tego warzywa oraz starych, tajnych przepisów jego przetwórstwa. Podczas festynu można spróbować nowych smaków ogórka, dowiedzieć się co nieco na temat jego rodzajów i uprawy, a przy tym dobrze się bawić. Festynowi towarzyszą stoiska z wyrobami ludowymi i produktami regionalnymi.  Uczestnicy mogą zakupić swojskie wędliny, chleb, ser, kapustę i oczywiście ogórki pod każdą postacią. Warto się wybrać na taką imprezę, chociażby po to, by oddać się degustacji produktów lokalnych.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

tel. 85 719 14 31

kultura@choroszcz.pl

www.kultura.choroszcz.pl

Dożynki Gminne 2016 - VIII Turniej Wsi

Lipsk, 4 września 2016

organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku

miejsce: plac przy SP w Rygałówce lub przy M-GOK

tel. 87 642-35-86

e-mail: mgok@kulturalipsk.pl

www.kulturalipsk.pl

Integracja mieszkańców wsi. Prezentacje dorobku wsi. Rywalizacje sportowo-rekreacyjne poszczególnych wsi.

 

Centre of Europe Roller Cup – Suchowola 2016

Suchowola, 4 września 2016

organizator: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Suchowoli

tel. 85 712-40-53

e-mail: ok.suchowola@wp.pl

4 września 2016 roku rozegrane zostaną w Suchowoli zawody wrotkarskie będące finałową rozgrywką cyklu Długodystansowego Pucharu Polski Imprezę tą pn. „Centre of Europe Roller Cup – Suchowola 2016”, Gmina Suchowola organizuje wspólnie z Polskim Związkiem Sportów Wrotkarskich. Szacujemy, iż na starcie wyścigu stanie kilkuset zawodników z kraju i zagranicy, łącznie z Aleksandrą Goss, zwyciężczynią klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Trasa zawodów będzie wiodła pięknymi zakątkami Zielonych Płuc Polski, począwszy od centrum Suchowoli poprzez liczne malownicze miejscowości Gminy Suchowola.

 

Jesienne Prezentacje Kulturalne

Zbójna, 4 września 2016, godz. 13:00

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej

miejsce: Stadion w Zbójnej, ul Kościelna

tel. 86 214-00-38

e-mail: gok.zbojna@wp.pl

Impreza ma na celu zaprezentowanie dorobku kulturalnego zespołów i twórców działających przy GOK w Zbójnej. Pokazanie mieszkańcom innych kultur zapraszając Zespoły z innych regionów Polski lub z poza granic naszego kraju.

 

Dożynki Gminne

Gródek, 10 września 2016

organizator: Gminne Centrum Kultury w Gródku

miejsce: Amfiteatr nad Zalewem w Zarzeczanach

tel. 85 718-01-36

e-mail: biuro@gckgrodek.pl

www.gckgrodek.pl

Imprezę dożynkową poprzedzą modlitwy w intencji rolników w podzięce za tegoroczne plony podczas porannych nabożeństw w kościele w Gródku oraz cerkwiach w Gródku, Królowym Moście i Mostowlanach. Wydarzenie co roku ściąga wielu widzów z samej gminy oraz okolicznych wsi i miast. W trakcie Imprezy pokazywany jest dorobek kulturowy mniejszości białoruskiej zamieszkującej tereny Podlasia, a także występują zespoły z Białorusi. Scenki obrzędowe oraz turniej i konkurs dożynkowy pokazuję przywiązanie ludzi do tradycji i jej kultywowania, także przez młode pokolenie. Na zakończenie organizowana jest zabawa taneczna, która integruje pokolenia.

 

Święto Grzyba oraz Dzień Otwartych Wrót CPL w Sokolu

Sokole, 10 września 2016, godz. 15:00

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie

miejsce: teren przy Domu Ludowym w SOkolu

tel. 85 718-90-19

e-mail: gok@gokmichalowo.pl

www.gokmichalowo.pl

Warsztaty, pokazy rękodzieła ludowego naszego regionu wraz z koncertami zespołów ludowych. Wspólne Grzybobranie o tytuł Władcy Grzybowego, liczne konkursy, zawody, zabawy, liczne stoiska z rękodziełem. Sokole zaprasza.

 

77. Rocznica Bitwy pod Olszewem

Kalnica, 17 września 2016, godz. 12:00

organizator: Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury im. Anny Dernowskiej w Kalnicy

miejsce: Pomnik upamiętniający bitwę we wsi Olszewo

tel. 85 737-76-23

e-mail: gouk.kalnica0@op.pl

www.goukkalnica.za.pl


Święto Wsi - Turniej Wsi Gminy Mońki

Mońki, 18 września 2016

organizator: Moniecki Ośrodek Kultury

miejsce: Wieś Rybaki

tel. 85 716-24-64

e-mail: mok@post.pl

www.kulturamonki.pl

Impreza organizowana nieprzerwanie od 5 lat. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski, Impreza ma celu aktywizację i integrację społeczności wiejskiej oraz przypomnienie dawnych tradycji i zwyczajów. Odbywa się co roku w innej miejscowości gminy Mońki - prawo do organizacji Święta zdobywa wieś, która w roku poprzednim zwyciężyła w Turnieju Wsi - dziesięcioboju konkurencji związanych w różny sposób z pracą na roli. Promuje twórczość ludową - poprzez organizację występów folklorystycznych zespołów śpiewaczych oraz kapel ludowych, a także Targów Wytwórczości i Sztuki Ludowej. Imprezie towarzyszą wystawy płodów rolnych, różnego rodzaju konkursy o tematyce rolniczej, koncerty zespołów muzycznych, kiermasze, a także liczne stoiska garmażeryjne i zabawowe. Adresowane do podlaskiej społeczności wiejskiej i gości z okolicznych miast Święto Wsi jest imprezą nawiązującą w sposób najbardziej wierny do pierwszych, organizowanych w gminie Mońki w latach siedemdziesiątych Świąt Ziemniaka.

 

Białoruskie dożynki w Rybołach

Zabłudów, 18 września 2016, godz. 12:00

organizator: Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie

miejsce: WDK w Rybołach

tel. 85 718-84-43

e-mail: moak@o2.pl

www.moak-zabludow.pl

W programie: 8.30 liturgia św. w cerkwi w Rybołach, 10.00 Msza św. przy krzyżach w kol. Ryboły, koncerty, występy, obrzędy dożynkowe, konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, wystaw płodów rolnych jako popularyzacja tradycji i zwyczajów białoruskich oraz oferta spędzania wolnego czasu dla mieszkańców.

 

IX Powiatowa Biesiada Rodzin Muzykujących

Szepietowo, 25 września 2016

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie

miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie

tel. 86 476-01-02, 86 476-01-03

e-mail: gok@szepietowo.pl

Cel: Inspirowanie rodzin do rozwijania własnej twórczości artystycznej, wyłanianie talentów, prezentacja twórców i wykonawców piosenki, wymiana doświadczeń, repertuarów i pomysłów artystycznych. Adresaci: dzieci, młodzież i dorośli powiatu wysokomazowieckiego Wykonawcy: Rodziny muzykujące z powiatu wysokomazowieckiego. Program: Prezentacje rodzin muzykujących na scenie GOK- u w Szepietowie, wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków rodzinom muzykującym, wspólna biesiada.

 

facebook