Dodana: 23 luty 2011 10:04

Zmodyfikowana: 23 luty 2011 10:04

Sukcesy Teatru Wierszalin

Już od dwudziestu lat (1991 rok) Teatr Wierszalin jest rozpoznawalnym znakiem firmowym Podlasia i jego ambasadorem na całym świecie.

Siedzibą teatru jest miejscowość Supraśl pod Białymstokiem i to właśnie wielokulturowość tego miejsca ukształtowała charakterystyczną naszego estetykę teatru.

W swoich przedstawieniach teatr korzysta z oryginalnych środków artystycznego wyrazu, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami.

Wierszalin porównywany jest przez krytykę do największych polskich zjawisk teatralnych jak „Teatr LABORATORIUM“ Jerzego Grotowskiego czy "Cricot 2" Tadeusza Kantora.

Od 2006 roku teatr funkcjonuje jako wojewódzka samorządowa instytucja kultury współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

WSPÓŁPRACA Z TELEWIZJĄ I RADIEM:
We współpracy z TVP1 i TVP Kultura powstały realizacje telewizyjne spektakli teatru:
· „Turlajgroszek”(1992)
· „Klątwa” (1995)
· „Olbrzym”  (1995)
· „Medyk” (1996)
· „Prawiek i inne czasy”(1998)
· „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”(2008)

We współpracy z Radiem Białystok powstały słuchowiska radiowe oparte na spektaklach:
· „Głup – pasja zabłudowska”(1999)
· „Ofiara Wilgefortis”
· „Święty Edyp” (2003)
· „Bóg Niżyński”(2007)

WYJAZDY TEATRU WIERSZALIN:
W latach 2006-2010 spektakle Teatru Wierszalin obejrzało ponad 20 000 widzów, a takie tytuły jak „Bóg Niżyński” czy „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” pokazane zostały na wszystkich ważnych scenach w Polsce. Teatr jest również częstym gościem na scenach w Europie (Rumunia, Belgia, Macedonia), jak również na całym świecie, m.in. w Sydney, Tokio, Nowym Jorku, Chicago, Portland, Toronto, Mexico City czy Bombaju.

NAGRODY TEATRU WIERSZALIN:
Nagrody Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu za spektakle „Turlajgroszek”1993, „Merlin”1994 (na zdjęciu) ­ i „Medyk”1997;

Nagroda Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Larkarskiej ANIMACJE, Bielsko Biała 2002 za spektakl „Ofiara Wilgefortis”;

Grand Prix II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, Gdynia 2007 za spektakl „Bóg Niżyński”;

Nagroda główna za najlepsze przedstawienie roku 2008 na XIV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za spektakl „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”;

W roku 1994 Dyplomem Uznania Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie;

W roku 1998 Nagrodą Krytyków Polskiego Ośrodka ITI za popularyzacją polskiej kultury za granicą w uznaniu wartości, jakie działalność Towarzystwa Wierszalin wnosi do teatru światowego;

W roku 2006 twórca Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Materiały Teatru Wierszalin

facebook