Dodana: 17 luty 2011 09:52

Zmodyfikowana: 17 luty 2011 09:52

Dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej: prof. Violetta Bielecka


fot. Dominik Kukliński

Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie fortepianu profesor Zofii Frankiewicz. Studiowała pod kierunkiem profesorów Ryszarda Zimaka i Józefa Boka w  Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem.

Prof. Violetta Bielecka prowadzi niezwykle bogate życie koncertowe.

Ma na swoim koncie liczne tournée w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Francja, Ukraina, Białoruś, kraje nadbałtyckie Łotwa…).

Zdobyła wiele nagród między innymi: Grand Prix - Srebrną Lutnię im. Jerzego Libana w Legnicy, nagrodę Fundacji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie za najlepsze wykonanie utworu sakralnego, nagrodę Dyrektora Centrum Sztuki - Teatru Dramatycznego w Legnicy, puchar Legnickiego Centrum Gospodarczego za najlepsze wykonanie utworu współczesnego, puchar Kuratorium Oświaty i Wychowania podczas 25-tego Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat", I nagrodę i Złoty Medal na 32-giego Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.

Violetta Bielecka zajmuje się jednocześnie pracą pedagogiczną. Tylko dzięki wielkiej miłości do śpiewu, którą z wielką pasją przekazuje innym, możliwa jest tak aktywna działalność. W latach 1995-97 była konsultantem wokalnym Chóru Operowego Teatru Narodowego w Warszawie. Jest profesorem sztuk muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. Od 2005 roku pełni funkcję Prodziekana Uczelni. W latach 1999-2005 była kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej. Jednocześnie prowadzi klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku.

W latach 1987-2009 prowadziła Chór Żeński „Schola Cantorum Bialostociensis” przy Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego. Od roku 1995 pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica  Cantamus” w Białymstoku, przy którym prowadziła Chór Kameralny „Cantica Cantamus (1998-2006). Jest także organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Młodzieży Polskiej i Polonijnej „Polskiego Chóru Pokoju”.

Mimo tak licznych aktywności znalazła czas na rozwój kariery naukowej. W 2000 roku otrzymała tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego sztuk muzycznych, w 2006 tytuł profesora zwyczajnego.

Violetta Bielecka ma niesamowity dar łatwości kontaktu, otwartości na drugiego człowieka, przyjaźni do świata… Dla wielu współpracowników, poza bezdyskusyjnym autorytetem muzycznym jest także gwarancją doskonałej atmosfery w pracy. Pasja, ambicja, praca, a jednocześnie przyjaźń, wsparcie w realizacji marzeń – to prawdziwe wyznaczniki pracy z Nią.

Nagrody indywidualne :

Medal Złoty za długoletnią służbę nadany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (2010)

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I stopnia za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne ( 2009)

Medal Komisji Edukacji Narodowej ( MEN 2009)

Srebrny Medal „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ( 2008 )

Honorowa odznaka “ Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006)

Złoty Krzyż Zasługi nadanym przez Prezydenta RP (2002)

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku za działalność organizatorską  związaną z krzewieniem i dziedzictwem kulturowym na Wschodzie z Polskim Chórem Pokoju (2000)

Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej; za wybitną, ogólnopolską i międzynarodową działalność artystyczną w dziedzinie chóralistyki oraz edukacji muzycznej dzieci i młodzieży (2002)

Złota Odznaka „ Zasłużony Białostocczyźnie” nadana przez Dyrektora Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku (1992)

Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP (1990)

Materiały OiFP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook