Dodana: 13 kwiecień 2021 16:04

Zmodyfikowana: 14 kwiecień 2021 08:45

Solny mikroklimat w Sokołach

Dzięki dotacji z funduszy unijnych mieszkańcy będą mogli korzystać z altany wraz z tężnią solną i nie tylko. Umowę w tej sprawie podpisali we wtorek, 13 kwietnia, Marek Malinowski, członek zarządu województwa i Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

Podpisanie umowy o dofinansowanie przez Marka Malinowskiego, Członka Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Józefa Zajkowskiego, Wójta Gminy Sokoły.

- Cieszę się, że za sprawą tej inwestycji centrum miejscowości Sokoły zyska nowe oblicze. Będzie to atrakcja nie tylko dla mieszkańców, ale i osób odwiedzających gminę – podkreśla Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

W ramach projektu, który uzyskał prawie 300 tys. zł dofinansowania z funduszy europejskich (koszt inwestycji to 340 tys. zł), zostanie uporządkowany i zagospodarowany teren przy ul. Kolejowej 3 w Sokołach. Powstanie tam altana z tężnią solankową oraz odpowiednia infrastruktura techniczna. Remont przejdzie też budynek gospodarczy, który będzie wykorzystywany na potrzeby tężni. Efektami prac mieszkańcy będą się cieszyć już pod koniec roku.

Kwota 300 tys. zł na niebieskim tle

Tężnia solna nie wymaga wody, suchy aerozol wytwarzany jest z soli warzonej przez urządzenia medyczne. To innowacyjna metoda, która zyskała uznanie na świecie. Skuteczność inhalacji suchym aerozolem potwierdzona jest badaniami klinicznymi.

- Jest to metoda korzystniejsza dla zdrowia niż tradycyjne tężnie solankowe, działające na mokro. Suchy aerozol jest zalecany przez specjalistów. My się lubujemy w szukaniu takich rozwiązań, jakich inni nie mają, niepowtarzalnych, wyjątkowych - podkreśla Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły. - Podpisanie umowy to bardzo ważny dla mnie moment. Możemy teraz ruszyć z przetargiem i zacząć inwestycję - dodaje.

Gmina Sokoły postawiła na taką inwestycję, ponieważ służy ona zdrowiu i jest na takie zabiegi zapotrzebowanie. Wytwarzany przez tężnię aerozol pomaga m. in. osobom z chorobami układu oddechowego. Wizyta w tężni działa nie tylko leczniczo, ale i głęboko relaksująco.

Wizualizacja altany solnej, widok z przodu na drewnianą altanę.

To nie jest jedyny projekt prozdrowotny, realizowany na terenie gminy. W Krzyżewie funkcjonuje zakład aktywności zawodowej, który prowadzi rehabilitację pocovidową, jedyną tego typu rehabilitację w województwie. Z kolei w Dworakach działa niepubliczny zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, który ma osiem oddziałów, m.in.: psychogeriatrii, rehabilitacji, centrum leczenia chorób cywilizacyjnych, uzależnienia od alkoholu, zaburzeń nerwicowych. Tężnia wpisuje się więc w kompleks ośrodków zdrowotnych w gminie Sokoły.

Projekt został wybrany w konkursie dla lokalnych społeczności zorganizowanym przez Stowarzyszenie N.A.R.E.W. – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi. 

***

Gmina Sokoły położona jest w środkowo-zachodniej części województwa podlaskiego, w powiecie wysokomazowieckim. Teren gminy przylega do obszaru Narwiańskiego Parku Narodowego uznanego w Europie za najciekawszy region bagienno – rzeczny. Gmina zajmuje powierzchnię ponad 15 tysięcy hektarów i zamieszkuje ją 5 730 osób (stan na 31.10.2020r.).

tekst: Edyta Chodakowska-Kieżel, Barbara Likowska-Matys
red.: Izabela Smaczna-Jórczykowska
fot.: Anna Augustynowicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook