Dodana: 18 czerwiec 2021 12:57

Zmodyfikowana: 18 czerwiec 2021 12:57

Ponad 3 mln zł unijnego wsparcia dla szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

Pacjenci szpitala będą korzystać z nowych pomieszczeń, zostanie też zakupione wyposażenie medyczne - realizacji tego przedsięwzięcia posłuży unijna dotacja. Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisali w czwartek (17.06) Marek Malinowski, członek zarządu województwa oraz Ewa Zgiet, dyrektor Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. S. Deresza w Choroszczy.

Podpisanie umowy z dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

Rozbudowa dotyczy budynku nr 48A zakładu opiekuńczo-leczniczego z rehabilitacją psychiatryczną. Dzięki dotacji zostaną też kupione meble, a także sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, m.in. do elektromagnetycznej stymulacji mózgu.

- Dzięki tej niemałej inwestycji znacznie poprawi się jakość leczenia pacjentów. Z jednej strony remonty, adaptacje, ale chcemy też uzupełnić szpital o nowoczesną infrastrukturę, której jeszcze brakuje - zaznaczył Marek Malinowski. -  W tym obszarze zdrowia wsparcie finansowe jest bardzo ważne - dodał.

Pomoc ma ułatwić leczenie dorosłych pacjentów, zmagających się z chorobami psychicznymi. Z udogodnień skorzystają m.in. chorzy, objęci ambulatoryjną opieką specjalistyczną, prowadzoną w Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień.

- Budynek szpitala psychiatrycznego nie był odnawiany przez kilkanaście lat, więc bezwzględnie jest to potrzebne. Zostanie gruntownie odremontowany, będą nowe łóżka i szafki, a także zamontowana winda - podkreśliła Ewa Zgiet, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę 2023 r. Całkowity koszt to 4,2 mln zł. Dofinansowanie z funduszy europejskich pokryje 3,2 mln zł. Według szacunków, z ulepszonych usług medycznych skorzysta rocznie ponad 300 pacjentów.

Szpital Psychiatryczny im. S. Deresza w Choroszczy jest jednostką opieki zdrowotnej Samorządu Województwa Podlaskiego.  

Edyta Chodakowska-Kieżel, Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook