Dodana: 31 styczeń 2021 20:01

Zmodyfikowana: 31 styczeń 2021 20:01

Mieszkańcy prawie 50 podlaskich gmin otrzymają wsparcie na instalacje OZE

57 mln zł na nowe panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, mniej zanieczyszczeń w powietrzu i wielkie oszczędności to najważniejsze korzyści dla mieszkańców Podlaskiego wynikające z projektów przyjętych przez zarząd województwa w czwartek (28.01). Dotacje z funduszy europejskich otrzyma prawie 50 podlaskich gmin, będzie to możliwe dzięki niemal dwukrotnemu zwiększeniu budżetu konkursu.

Marszałek Artur Kosicki przy mikrofonie. Po jego prawej stronie Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik, po lewej Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego.

Chodzi o konkurs z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w którym można było starać się o dotacje na niewielkie instalacje montowane na dachach prywatnych domów.

Na wsparcie takich projektów przeznaczono pierwotnie 30 mln zł z funduszy unijnych, ale dzięki decyzji zarządu województwa budżet konkursu został prawie dwukrotnie zwiększony – do 57 mln zł.

- Dzisiaj zarząd województwa podjął decyzję o dofinansowaniu 47 inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki temu gminy będą mogły sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych na budynkach mieszkalnych należących do mieszkańców – poinformował podczas konferencji prasowej online marszałek Artur Kosicki. - To jest inwestycja w ochronę środowiska, ale nie tylko. Dzięki tym instalacjom gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić znacznie na rachunkach za energię. Na konkurs pierwotnie zostało przeznaczonych 30 mln zł, decyzją zarządu zwiększyliśmy pulę pieniędzy i uwzględniliśmy wnioski gmin na kwotę 57 mln zł – dodał. 

W województwie powstanie 627 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz 2 758 sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 – wyniesie 9 354,44 ton.

Grafika z informacją o zwiększeniu budżetu konkursu na Odnawialne Źródła Energii


Jak informowała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, najwięcej energii cieplnej, dzięki instalacjom, wyprodukują gminy Wyszki i Zambrów, natomiast liderem w produkcji energii elektrycznej będą gminy Choroszcz i Mielnik. Najwięcej instalacji cieplnych zakupią gminy Turośń Kościelna (60 szt.) i Wasilków (42 szt.), a instalacji elektrycznych gmina Mielnik (111 szt.) i gmina miejska Hajnówka (77 szt.).  

W ocenie ekspertów takie instalacje nie emitują dwutlenku węgla, hałasu i w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Województwo Podlaskie stanie się mniej zależne od zewnętrznych dostawców prądu, a ludzie będą się cieszyć z użytkowania nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.

Marszałek Artur Kosicki zapowiedział, że zarząd województwa nadal będzie zabiegał o zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, tak aby dofinansować więcej pozytywnie ocenionych projektów w konkursie.  

Przyznane dotacje pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2021. Zapraszamy na stronę rpo.wrotapodlasia.pl, aby dowiedzieć się więcej o konkursie.

Lista projektów, które otrzymały wsparcie znajduje się tutaj i w załączeniu.


tekst: Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook