Dodana: 4 sierpień 2021 08:29

Zmodyfikowana: 4 sierpień 2021 08:29

Inwestycje w Radziłowie i Turośli

Mieszkańcy Radziłowa wyprodukują energię ze słońca, a dzieci z Turośli skorzystają z nowego placu zabaw. We wtorek (3.08) wicemarszałek Marek Olbryś podpisał umowy na dofinansowanie inwestycji z funduszy europejskich. Podpisali je, Krzysztof Milewski, wójt gminy Radziłów i Piotr Niedbała, wójt gminy Turośl.

Trzech mężczyzn stoi i trzyma teczki przed sobą. Za nimi stoją flagi oraz ścianka z obrazkami żubrów

Gmina Radziłów uzyskała dotację w konkursie unijnym na wykorzystanie energii słonecznej. Dzięki niej kupi instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Urządzenia zostaną zamontowane na dachach domów mieszkańców gminy.

- To inwestycja w ochronę środowiska, ale nie tylko. Dzięki instalacjom solarnym gospodarstwa domowe znacznie zaoszczędzą na rachunkach za energię. Mieszkańcy odczują więc podwójną korzyść: będą oddychać czystszym powietrzem i zyskają finansowo - podkreślił wicemarszałek Marek Olbryś.

55 instalacji będzie służyło do wytwarzania energii cieplnej ze słońca, a dwie - cieplnej. Dzięki temu szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 224,17 Mt/rok. Inwestycja ma kosztować 1,9 mln zł, a dofinansowanie pokryje 1,4 mln zł. Zostanie zrealizowana do końca czerwca 2022 r.

- Najważniejsze korzyści będą dla przyrody, dla środowiska, w którym żyjemy. Z racji tego, że gmina Radziłów jest położona na terenach Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz obszaru Natura 2000, zmniejszenie zanieczyszczeń w powietrzu to priorytetowe działania. Cieszymy się na te dotacje, ponieważ mamy w gminie bardzo duże zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi, szczególnie w gospodarstwach rolnych – powiedział Krzysztof Milewski, wójt gminy Radziłów.

Natomiast gmina Turośl wybuduje plac zabaw przy świetlicy wiejskiej w Kruszy.  Znajdzie się na nim osiem urządzeń dla dzieci. Inwestycja będzie gotowa do końca października br.

- Pięknie się składa, bo za chwilę będziemy otwierali budynek świetlicy wiejskiej w tej miejscowości i na czas otwarcia świetlicy będzie dostępny właśnie ten plac zabaw. Dla dzieci to będzie świetna sprawa – to pierwsze takie miejsce w Kruszy, w którym dzieci będą mogły spędzać bezpiecznie wolny czas - mówił Piotr Niedbała, wójt gminy Turośl.

Koszt tych prac sięgnie 62 tys. zł, dotacja z funduszy europejskich wyniesie 52,6 tys. zł. Projekt został wytypowany do dofinansowania w konkursie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”.

 

 

Barbara Likowska-Matys, Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook