Dodana: 8 lipiec 2021 14:12

Zmodyfikowana: 8 lipiec 2021 14:12

Energia słoneczna w Radziłowie i Suwałkach

O 2,7 mln zł zarząd województwa zwiększył na posiedzeniu w czwartek (8.07) pulę konkursu na dofinansowanie inwestycji wykorzystujących energię słoneczną. Dzięki temu dotacje z funduszy europejskich otrzymała gmina Radziłów i miasto Suwałki.

Dotacje na energię słoneczną

W naborze można było uzyskać wsparcie z funduszy europejskich na budowę i montaż jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystujących energię słoneczną na domach mieszkańców podlaskich gmin. Mogły to być ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne.

Dotacja dla gminy Radziłów

Do tej pory w konkursie zostało dofinansowanych 51 projektów, złożonych przez podlaskie gminy. A dzięki zwiększeniu budżetu z 62,2 mln zł do blisko 64,9 mln zł wsparcie otrzymają kolejne dwie gminy. Ich projekty zostały ocenione pozytywnie, ale z powodu wyczerpania się konkursowej puli nie otrzymały wcześniej dotacji.

Dotacja dla gminy Suwałki

- Bardzo cieszy mnie popularność tego konkursu. Oznacza, że świadomość zmian klimatu i zanieczyszczeń atmosfery jest w naszym regionie bardzo duża. Nie trzeba już nikogo przekonywać, że warto inwestować w zieloną energię i oddychać czystszym powietrzem - powiedział marszałek Artur Kosicki. - A że przy okazji mieszkańcy mogą oszczędzić przy wydatkach za energię, to dodatkowa korzyść.

Gmina Radziłów otrzyma 1,4 mln zł dotacji, a miasto Suwałki 1,3 mln zł.

Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook