Dodana: 4 czerwiec 2021 16:13

Zmodyfikowana: 4 czerwiec 2021 16:13

760 tys. zł z funduszy europejskich na inwestycje w gminach Wąsosz, Grajewo i Rutki

Tor rowerowy, boisko do siatkówki, plac zabaw, nowe oświetlenie - takie projekty zostaną zrealizowane w trzech podlaskich gminach. Umowy na ich dofinansowanie z funduszy europejskich ze strony samorządu województwa podpisał w piątek (4.06) wicemarszałek Marek Olbryś.

Wicemarszałek Marek Olbryś podpisuje umowę

Gmina Rutki zrealizuje dwa projekty. W ramach pierwszego z nich zagospodaruje działki przy świetlicy wiejskiej w miejscowości Ożarki-Olszanka, co będzie kosztować 192 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie 134 tys. zł. Wybuduje tam plac zabaw na bezpiecznym dla dzieci podłożu, ogrodzenie, a także ułoży kostkę brukową.

Druga inwestycja zakłada montaż 48 punktów świetlnych typu LED oraz wymianę na LED 12 punktów świetlnych na terenie Szkoły Podstawowej w Rutkach-Kossakach, przy Urzędzie Gminy i Domu Kultury w Rutkach-Kossakach oraz na terenie Szkoły Podstawowej i placu zabaw w miejscowości Grądy-Woniecko. Koszt tego przedsięwzięcia to 536 tys. zł, a dotacja wyniesie 334 tys. zł. Oświetlenie ma zapewnić możliwość wykorzystania obiektów sportowych i rekreacyjnych wieczorem i w nocy oraz doświetlić ulice i chodniki urzędu gminy i domu kultury.

Te dwa projekty zostały wybrane w konkursie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Brama na Podlasie”.

Gmina Wąsosz za otrzymaną dotację w wysokości 117 tys. zł urządzi tor rowerowy - pumptrack, składający się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek”, ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami utworzą zamkniętą pętlę, po której można będzie jeździć w obu kierunkach. Koszt budowy tego toru wyniesie 348 tys. zł.

- Tereny rekreacyjne są bardzo potrzebne w małych miejscowościach. Pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu, na poznanie sąsiadów, na wspólną zabawę. Integrują mieszkańców „małych ojczyzn” - stwierdził Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Gmina Grajewo dofinansowanie w wysokości 175 tys. zł przeznaczy na zagospodarowanie terenu w Kapicach. Planuje tam budowę wiaty, boisko do siatkówki, a także placu zabaw i ogrodzenia. Za te prace zapłaci 206 tys. zł.

Te dwa projekty zostały wybrane w konkursie Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury.

Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa
fot.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook