Dodana: 24 maj 2021 14:56

Zmodyfikowana: 4 czerwiec 2021 08:48

5 mln zł z funduszy europejskich na rozbudowę szpitala w Kolnie

Szpital Ogólny w Kolnie wyremontuje dwa oddziały oraz kupi sprzęt medyczny. W poniedziałek, 24 maja wicemarszałek Marek Olbryś i członek zarząd Marek Malinowski podpisali umowę na dofinansowanie tej inwestycji z funduszy europejskich.

Dwóch mężczyzn siedzi za stołem i podpisuje dokumenty. W tle flagi.

- Rocznie z tych ulepszonych usług medycznych skorzysta blisko 3 tysiące pacjentów. Będą leczeni w lepszych warunkach, a ich dobre samopoczucie na pewno przełoży się na szybszy powrót do zdrowia - powiedział Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Szpital rozbuduje i wyremontuje budynek oddziału psychiatrycznego oraz kupi potrzebny sprzęt medyczny. Utworzy oddział dzienny i zespół leczenia środowiskowego. Pozwoli to na kompleksowe udzielanie świadczeń psychiatrycznych.

- Zdecydowanie poprawi się jakość usług medycznych w oddziale psychiatrycznym. Po przebudowie w każdej sali będzie łazienka, zostanie też dobudowana część, w której znajdzie się oddział dzienny. Warunki pobytu będą znacznie lepsze i mam nadzieję, że powstanie tu w przyszłości centrum psychiatryczne - powiedziała Krystyna Dobrołowicz, dyrektor Szpitala Ogólnego w Kolnie.

Placówka zainwestuje również w oddział wewnętrzny, wyremontuje go oraz doposaży w łóżka i szafki.

Dwóch mężczyzn i kobieta ściskają sobie dłonie

Z dotacji szpital kupi też aparaturę medyczną do pracowni endoskopii oraz poradni chirurgii onkologicznej. Ma to zwiększyć dostęp do diagnostyki onkologicznej.

- To bardzo ważne zadanie. Pozwoli wcześniej zdiagnozować pacjentów zagrożonych nowotworem - oceniła dyrektor szpitala.

- Inwestycje w zdrowie są bezcenne. Te oddziały wymagały modernizacji i doposażenia w sprzęt, dlatego cieszę się, że możemy udzielić szpitalowi dotacji unijnej - stwierdził Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Przebudowa zakończy się w marcu 2023 roku. Jej koszt sięga 6,4 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich wyniesie 5,1 mln zł.

- Ta dotacja stanowi dla mieszkańców naszego powiatu istotne wsparcie. Pacjenci będą leczeni w dużo lepszych warunkach - podsumował Tadeusz Klama, starosta kolneński.

Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk, Małgorzata Sawicka

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook