Dodana: 12 maj 2019 19:12

Zmodyfikowana: 13 maj 2019 13:19

To była zabawa! Piknik z okazji 15 lat w UE

Były konkursy, występy, turnieje i pyszne jedzenie. Podlasianie hucznie świętowali 15-lecie Polski w UE w Miasteczku Funduszy Europejskich pod Wasilkowem. Nawet pogoda, mimo prognoz, dopisała. Nie lada atrakcją był 50-kilogramowy tort, którym częstował mieszkańców gospodarz imprezy Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Miasteczko Funduszy Europejskich (23).jpg

– 15 lat w Unii Europejskiej to 20 miliardów złotych zainwestowanych w naszym regionie i 12 tysięcy inwestycji zrealizowanych w województwie. To drogi, linie kolejowe, kanalizacje, inwestycje w przedsiębiorstwach, ale i „działania miękkie” – inwestycje w człowieka – powiedział Artur Kosicki. – Nie byłoby tego rozwoju, gdyby nie pieniądze unijne – dodał. Po czym zaprosił do wspólnego odśpiewania „Ody do radości” (hymnu UE) i skosztowania tortu. Życzył też wszystkim dobrej zabawy, a do tych życzeń dołączył się obecny na pikniku poseł Krzysztof Jurgiel.

W Miasteczku czekało mnóstwo atrakcji, każdy coś znalazł dla siebie: i ci najmłodsi, i ci trochę starsi. Na scenie odbywały się gry i konkursy dla dzieci i dorosłych. Wystąpił kabaret „Szpilka”, chór dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także stypendyści Marszałka Województwa Podlaskiego.

Kapsuła 5D i wyścigi w workach

Wiele atrakcji czekało na dzieci: malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, zabawy z bańkami mydlanymi, wyścigi w workach czy szaleństwa na „dmuchańcach”, do których nieustannie ustawiała się długa kolejka.

Podobną popularnością cieszyła się pięciowymiarowa kapsuła Green Velo, która zapewniała wrażenia jak podczas prawdziwej przejażdżki rowerem. Tuż obok, w fotobudce, rodziny robiły sobie zabawne zdjęcia.

I młodsi, i starsi (nie zważając na powagę wieku) chętnie wskakiwali w dmuchane, kolorowe kule i rozgrywali w nich mecze. Przy gorącym dopingu najbliższych.

Miasteczko ruchu drogowego

To nie wszystko. Było i miasteczko ruchu drogowego, w którym, tyle że w skali mikro, można było się poczuć jak na prawdziwej ulicy, pełnej znaków drogowych. Z kolei kandydaci na kierowców mieli okazję „oswoić” stres egzaminacyjny rozmawiając z ekspertami z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego czy wsiadając do auta egzaminacyjnego.

Były również pokazy służb mundurowych, warsztaty garncarskie, pokaz kowala. Wielkim przebojem były warsztaty robienia lizaków, podczas których można było własnoręcznie wykonać karmelowe słodkości. Grono ciekawskich otaczał też namiot Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, gdzie mogliśmy podziwiać sokoła i jego dwie koleżanki – sowy.

Smakołyki u gospodyń wiejskich

Pierogi, babkę ziemniaczaną, ciasta – tym raczyły uczestników panie z kół gospodyń wiejskich z gmin Jaświły, Szumowo, Krypno i Zabłudów.

Interesujących rzeczy można było się dowiedzieć na stoiskach beneficjentów Funduszy Europejskich, m.in. Białostockiego Centrum Onkologii, Nadleśnictwa Czarna Białostocka. Przedstawiciele Wodociągów Białostockich zadbali, by w ten upalny dzień nikt nie czuł się spragniony – na każdego czekała szklanka wody z sokiem.

W namiocie Wojewódzkiego Urzędu Pracy można było uzyskać poradę trychologa (specjalisty od włosów), dietetyka czy spróbować słodyczy, wytwarzanych przez beneficjentów Funduszy Europejskich.

Oczywiście, cały czas porad udzielali specjaliści z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Nie zapominaliśmy bowiem o powodach do świętowania, czyli korzyściach, jakie nasz kraj i region zyskał w ciągu tych 15 lat w UE. A chcemy, aby tych korzyści było jeszcze więcej.

Dni Otwarte w całym regionie

15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej była świętowana w ramach VI edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskiej, która w tym roku przypadła w dniach 10-12 maja 2019 roku. To coroczna akcja, podczas której beneficjenci pomocy unijnej pokazują projekty, które udało się zrealizować dzięki Funduszom Europejskim.

Organizowane były pikniki rodzinne, zmagania sportowe, konkursy, koncerty, zabawy i wiele, wiele innych. I to w całym województwie podlaskim. A wszystko po to, aby zaprezentować Podlasianom skalę zmian, jakie nastąpiły w naszym regionie dzięki obecności w UE i wykorzystaniu unijnych funduszy.

Punktem kulminacyjnym było właśnie Miasteczko Funduszy Europejskich, które zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Wojewódzki Urząd Pracy.

blm

facebook