Dodana: 11 styczeń 2019 10:39

Zmodyfikowana: 31 styczeń 2019 07:40

Konsultacje programu kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

Do piątku trwają elektroniczne konsultacje programu kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, który co roku gromadzi w Brukseli kilka tysięcy uczestników.

Ilustracja do artykułu europ.jpg

"Skorzystaj z okazji i nadaj kształt kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast (#EURegionsWeek 2019), który odbędzie się 7-10 października" – zachęca Europejski Komitet Regionów. Dostępna w języku angielskim ankieta znajduje się TUTAJ.

Wśród zagadnień do wyboru znalazły się tematy związane z: inteligentniejszą Europą (z ang. smarter Europe), ekologią, mobilnością, integracją społeczną, Europą "bliżej obywatela", a także przyszłością UE i rolą miast i regionów.

Konsultacje za pośrednictwem strony internetowej potrwają do piątku.

Komitet Regionów zaprasza ponadto na konsultacje bezpośrednie, które odbędą się 30 stycznia o godz. 11.00 w budynku KR przy ulicy Rue Belliard/Belliardstraat 99-101 w Brukseli. (Szczegóły dostępne TUTAJ).

Europejski Tydzień Regionów i Miast to coroczne wydarzenie, podczas którego przedstawiciele unijnych instytucji, europejskich samorządów, organizacji pozarządowych, a także eksperci i naukowcy mają okazję wymieniać się wiedzą na temat rozwoju gmin, miast i regionów. Organizatorami wydarzenia są Europejski Komitet Regionów i Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Zeszłorocznej, szesnastej edycji imprezy przyświecało hasło "Za silną polityką spójności UE po 2020 roku". W debacie otwarcia pn. "Przyszłością Europy jest spójność" wzięli udział m.in.: przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu oraz szef Europejskiego Komitetów Regionów Karl-Heinz Lambertz.

Program czterodniowego wydarzenia obejmował w sumie ok. 100 sesji roboczych, wystaw i debat, a także ceremonię wręczenia nagród w konkursie na "najbardziej inspirujące i innowacyjne" projekty unijne RegioStars. Wśród 21 finalistów konkursu znalazły się dwa projekty transgraniczne z udziałem polskich samorządów.

Do finału trafił projekt "Zdrowie jest najważniejsze" zrealizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przez gminę Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie). Drugim finalistą został projekt "Torfowiska wysokie — unikalny obszar europejski" wdrażany przy wsparciu funduszy UE z Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 przez gminę Czarny Dunajec (woj. małopolskie). Laureatów nagrody poznamy we wtorek.

Komitet Regionów UE, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z państw UE, podejmując liczne inicjatywy, apeluje o "utrzymanie w przyszłym unijnym budżecie silnej, obejmującej jedną trzecią wydatków, polityki spójności dla wszystkich regionów Unii Europejskiej". Wraz z innymi europejskimi stowarzyszeniami regionów i miast uruchomił akcję "sojusz na rzecz polityki spójności" (#CohesionAlliance), zbierając podpisy pod oficjalnym pismem w tej sprawie, które trafiło do unijnych instytucji.

Regiony i miasta uczestniczą w opracowywaniu większości polityk UE. Władze publiczne szczebla niższego niż krajowy w Unii Europejskiej odpowiadają za dwie trzecie inwestycji publicznych, które często wydatkowane są według przepisów prawnych UE.

Za: kurier.pap.pl
http://kurier.pap.pl/regiony/konsultacje-programu-kolejnej-edycji-europejskiego-tygodnia-regionow-i-miast

facebook