Dodana: 4 czerwiec 2019 15:10

Zmodyfikowana: 4 czerwiec 2019 15:18

Gmina Korycin korzysta ze wsparcia z Programu Interreg V-A Litwa-Polska

W maju 2019 roku zakończyła się realizacja projektu nr LT-PL-1R-106 pt. „Transgraniczna Sieć Wczesnej Edukacji” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Litwa-Polska (projekt rozpoczął się 1 lutego 2017 r.), którego beneficjentem wiodącym jest Gmina Korycin, a partnerami po stronie litewskiej są: Administracja Samorządu Birstonas i Przedszkole „Skowronek”.

Korycińskie przedszkolaki w drodze na spacer.JPG

Od lutego 2017 roku nauczyciele, rodzice, przedstawiciele jednostek wspierających przedszkola spotykali się podczas cyklu szkoleń, na których zostały wypracowane między innymi nowe metody pomocne w przeprowadzaniu dzieci przez trudny moment rozpoczęcia przygotowania przedszkolnego i przejścia z przedszkola do szkoły. W wyniku wspólnych spotkań wydana została publikacja pt. ”Wytyczne Transgranicznej Sieci Wczesnej Edukacji”, powstała też strona internetowa http://www.ceenetwork.eu, która może być wykorzystywana do wymiany doświadczeń w pracy z małymi dziećmi pomiędzy nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Podpisana została również deklaracja ideowa zawierająca m.in. zapis, że misją transgranicznej Sieci Wczesnej Edukacji jest aktywna i efektywna współpraca na rzecz zapewnienia najmłodszym Mieszkańcom Pogranicza dostępu do najwyższej jakości edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej o zróżnicowanej, innowacyjnej i dostosowanej do lokalnych warunków ofercie edukacyjnej.

Przedszkolaki z gminy Korycin i Birstonasu wspólnie bawiły się na czterech piknikach rodzinnych zorganizowanych w Korycinie i Birstonasie. Było wiele atrakcji: gry, zabawy na świeżym powietrzu, konkursy z nagrodami, łodzie w dmuchanych basenach, przejazdy ciuchcią, malowanie na wodzie, muzyka, występy.

Od września 2018 roku dzieci z gminy Korycin uczęszczają do rozbudowanego i zmodernizowanego przedszkola. W budynku została zainstalowana  winda, powstały nowe przestronne sale dydaktyczne, funkcjonalna i dobrze wyposażona kuchnia i stołówka, nowe pomieszczenia socjalne i nowoczesna kotłownia. Bryła budynku zyskała nowoczesny, estetyczny wygląd. W przedszkolu w Birstonasie, na Litwie, wyposażono kuchnię i zbudowano nowy plac zabaw dla dzieci.


Przedszkole im. Jana Pawła II w Korycinie

Ponadto, Gmina Korycin, jako beneficjent wiodący, wraz z partnerem projektu z Litwy - Administracją Samorządu Birstonas, zrealizowała projekt nr LT-PL-2S-184 pt. ”Życie  jak teatr – współpraca transgraniczna dla aktywnego starzenia się‘’ skierowany do mieszkańców w wieku powyżej 50 lat. W roku 2018 przedstawiciele seniorów z gminy Korycin i Birstonasu spotykali się na wspólnych warsztatach teatralnych. Powstało wiele nowych przyjaźni a uczestnicy zachowali piękne wspomnienia. 11 listopada 2018 roku aktorzy z Korycina i Birstonasu zaprezentowali wspólnie przygotowaną sztukę „Pan  Tadeusz” w reżyserii Bernarda Bani. Sala Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie była wypełniona po brzegi, a owacjom nie było końca. W ramach projektu pt. ”Życie  jak teatr – współpraca transgraniczna dla aktywnego starzenia się‘’, GOKSiT został wyposażony w profesjonalny sprzęt oświetleniowo-nagłośnieniowy, dzięki czemu aktorzy mogli pracować w bardzo dobrych warunkach, co sprzyja rozwijaniu pasji. Projekt miał na celu poprawę transgranicznej oferty społecznej i kulturalnej oraz zaktywizowanie i zintegrowanie seniorów po obu stronach granicy Polski i Litwy.


"Pan Tadeusz" w wykonaniu aktorów z Korycina i litewskiego Birstonasu

Realizacja projektów, oprócz działań zapisanych w dokumentach projektowych, przyczyniła się do powstania nowych wartości w postaci dalszych kontaktów i przyjaźni, które będą procentować w przyszłości.

 

źródło: Urząd Gminy w Korycinie

facebook